چند دیپلومات نزدیک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرگزاری رویترز گفته‌ اند که ایران یک بازرس این آژانس را برای مدت کوتاهی بازداشت و مدارک مسافرتی او را توقیف کرده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ برخی از این دیپلمات‌ها که روز چهارشنبه (15 عقرب – 6 نوامبر) این خبر را در اختیار رویترز گذاشته‌اند به این خبرگزاری گفته‌اند که این اقدام ایران را “آزار” بازرس آژانس توصیف کرده‌اند.

این مطلب همزمان به تایید اداره کل دیپلوماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران رسیده است.

زیرمجموعه سازمان انرژی اتمی ایران با تایید جلوگیری از ورود یک بازرس آژانس به سایت غنی سازی نطنز، دلیل این اقدام را نگرانی از به همراه داشتن “مواد مشکوک” توسط فرد یاد شده عنوان کرده است.

در گزارشی که خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل دیپلوماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی منتشر کرده، آمده است: ” ظاهرا هنگام ورود این خانم بازرس، تجهیزات کنترلی علامت هشدار را نشان داده است و به همین دلیل ضمن کنترل وسایل همراه بازرس از ورود او به سایت جلوگیری و مراتب نیز به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منعکس شده و از طرف ایران به آژانس اعلام شده که پذیرش قبلی این بازرس لغو شده تلقی می‌شود”.

بر اساس این گزارش؛ در بیانیه نهاد زیرمجموعه سازمان انرژی اتمی ایران تاکید شده است که تحقیقات در خصوص مورد یادشده ادامه دارد و قرار است گزارش دقیق این ماجرا امروز پنجشنبه (16 عقرب – 7 نوامبر) توسط نماینده ایران به اعضای شورای حکام آژانس ارایه شود.

از زمان امضای برجام تاکنون این نخستین بار است که ایران دست به چنین اقدامی می‌زند؛ آن هم در زمانی که دولت ایران در واکنش به خروج یکجانبه امریکا از توافق هسته‌ای، چهارمین مرحله از اقدامات گام به گام خود برای کاهش تعهدات برجامی را آغاز کرده است. در همین حال مدیر جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تازه از ماه پیش کار خود را آغاز کرده است.

به گفته دیپلومات‌های مورد استناد رویترز؛ مساله پیش آمده در ایران احتمالا در نشست آتی شورای حکام آژانس که قرار است روز پنج‌شنبه برگزار شود به طور گذرا مطرح خواهد شد. با این حال در دستور کار نشست پنج‌شنبه که روز دوشنبه توزیع شد و در آن گفته شده که بحث درباره “دو موضوع در پیوند با پادمان” خواهد بود، اشاره‌ای به این رویداد نشده است.

رویترز به نقل از یک مقام غربی می‌نویسد: ” آژانس نشان خواهد داد که این مساله را تا چه حد جدی می‌گیرد. این موضوع ممکن است به سوءپیشینه‌ مخربی [برای ایران] بدل شود”.

یک نفر از سه دیپلوماتی که به نوشته رویترز با کار آژانس آشنا هستند؛ گفته‌ است که مدارک مسافرتی بازرس زن آژانس در ایران از او گرفته شده و دو نفر از آنها نیز گفته‌اند که این خانم هنگامی که در سفر کاری در ایران بوده برای مدت کوتاهی بازداشت شده است.

یکی از دیپلومات‌ها گفته است که این رویداد هفته گذشته در سایت غنی‌سازی نطنز پیش آمده و یکی دیگر از آنان نیز بدون ذکر زمان، تایید کرده که این اتفاق در نطنز افتاده است.

یکی از این دیپلومات‌ها که اروپایی است گفته است: “خطر جدی وجود دارد که این حادثه بر شیوه بازرسی‌های آژانس در آینده تاثیر منفی بگذارد”.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس آن عمل می‌کند؛ ۱۳۰ تا ۱۵۰ بازرس این نهاد اجازه بازرسی از ایران را دارند.

سخنگوی آژانس و سفیر ایران در این نهاد از دادن توضیح در این زمینه خودداری کرده‌اند.

دیپلومات‌ها همچنین گفته‌ اند؛ موضوع دیگری که در نشست روز پنج‌شنبه مطرح خواهد شد، نبود همکاری کافی ایران با آژانس برای توضیح کشف نشانه‌های یورانیم غنی‌شده در جایی در تورقوزآباد در نزدیکی تهران است که نخست وزیر اسراییل اعلام کرده و آن را یک “انبار اتمی مخفی” نامیده است.

آژانس رسما وجود نشانه‌ای از یورانیوم غنی‌شده در سایت مورد ادعای اسراییل در تهران را که ایرانی‌ها می‌گویند یک کارگاه قالیشویی است تایید نکرده است. این نهاد بین‌المللی در ماه سپتمبر به ایران یادآوری کرد که زمان برای پاسخ دادن به پرسش‌هایش “اهمیت بنیادین” دارد؛ اما در گزارشی که ماه گذشته منتشر کرد از بهبود روند همکاری ایران خبر داده بود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email