نشریه “دیلی بست” به اسنادی دست یافته است که شماری از چهره های شناخته شده دولتی و سیاسی در افغانستان، دارای جایدادهایی مجلل و گرانقیمت در دوبی هستند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ این نشریه نوشته است که این جایدادها مربوط به شماری از مقامات سیاسی و دولتی افغانستان می گردد که کمتر کسی از وجود ثروت سرشار آنها با خبر است. نبود یک نهاد بازپرسی که میزان درآمد، اندازه ثروت و محل به دست آوردن آن را مشخص کند؛ از انتقادهای مهم بر دولت افغانستان است.

دیلی بست نگاشته است: ” اصولا داشتن جایداد در خارج از افغانستان غیرقانونی و خلاف عرف نیست؛ اما ادعا‌های فساد در مورد شماری از مقام‌های افغان، نگرانی عمومی را برانگیخته است”.

این نشریه در ادامه، به نام گرفتن تعدادی از این سیاست مداران پرداخته و تصریح کرده است که این اسامی صرفا مشمول کسانی می شود که به عنوان نمونه در گزارش ذکر شده و در اختیار این رسانه قرار گرفته است. بدین معنا که از این نمونه ها به طور حتم، به تعداد قابل ملاحظه ای وجود دارد.

“احمد ولی مسعود” از نامزدان ریاست جمهوری، رییس دسته انتخاباتی “وفاق ملی” و از سیاست مداران مطرح و اکادمیک افغانستان، به تازگی یک خانه مجلل در دوبی خریداری کرده است.

“احمدضیا مسعود” برادر وی و معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان، بیشتر از 52 میلیون دالر را در بخش عمرانی در دوبی سرمایه گذاری کرده است. این سرمایه گذاری از 2009 آغاز و دقیقا مشخص نیست که در کدام بخش ها انجام شده است.

“فاروق وردک” وزیر سابق معارف و وزارت دولت در امور پارلمانی، دو جایداد مجلل و گرانقیمت در دوبی و ساحل “پام جمیره” خریده است که میزان قیمت آن معلوم نیست.

“صالح محمد لالاگل” و “فدامحمد الفت” دو عضو مجلس افغانستان نیز در مناطقی چون “سپرنگس” و پارک تفریحی “جمیره” امارات متحده، چنین ویلا و آپارتمان مجلل خریداری کرده اند.

فاطمه ربانی (لباس سفید) در یک فشن شوی امارات

 

فاطمه ربانی، دختر برهان الدین ربانی – رییس جمهور دوره مجاهدین افغانستان – که سالهاست در امارات متحده عربی زندگی می کند؛ جزو سرمایه گذاران بزرگی محسوب می گردد که دهها میلیون دالر در این کشور سرمایه مالی و عمرانی دارد. خانم ربانی در بخش های مختلف، مشغول امور بازرگانی در این کشور عربی است.

“حصین فهیم” برادر “قسیم فهیم” معاون پیشین رییس جمهور نیز از سرمایه داران مطرح در امارات است که معاملاتی چند صد میلیون دالری با بازرگانان عرب دارد.

قابل یادآوری است که آقای فهیم دارای پرونده ای قطور در زمینه اختلاس نزدیک به یک میلیاردی کابلبانک سابق دارد که تاهنوز مورد بازپرسی جدی قرار نگرفته است.

“محمود کرزی” برادر رییس جمهور پیشین “حامد کرزی” هم که در قضیه کابلبانک از متهمین مهم محسوب می گردد؛ در دوبی دارای سرمایه گذاری گسترده چند ده صد میلیون دالری است.

دیلی بست در آخر نگاشته است؛ تنها کسی که به سوالات این رسانه پاسخ داده؛ “محمود کرزی” بوده که او سرمایه گذاری در دوبی را تایید، اما هرگونه تخلف مالی در این ارتباط را کاملا رد کرده است. این ارتباط صرفا از طریق رد و بدل شدن یک ایمیل کوتاه انجام شده است.

سایر افراد نام برده شده در این نوشته، به درخواست مصاحبه هیچ پاسخی نداده اند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email