بنیاد “جایزه پیشرفت شگرف – Breakthrough Prize” روز دوشنبه اعلام کرده است که این جایزه را به نام “مریم میرزاخانی” نام گذاری کرده است.

به گزارش بخش زنان آریاتودی؛ این جایزه ی نقدی، به افتخار “مریم میرزاخانی” ریاضی دان برجسته ایرانی به نام وی مسما می گردد. مریم میرزا خانی زنی بود که در سنین جوانی موفق شد مدارج بالایی از ریاضی تخصصی را طی کند و در میان چندین چهره برجسته جهانی قرار بگیرد. خانم میرزاخانی دو سال پیش بر اثر ابتلا به سرطان پستان، فوت کرد.

این بنیاد روز دوشنبه (13 عقرب – 4 نوامبر) این جایزه 50 هزار دالری را که به آکادمی “مرزهای نو” مربوط می گردد و ویژه زنان جوان ریاضیدان می باشد؛ به اسم مریم مسما کرد. این جایزه به چهره های مطرحی اعطا می گردد که موفق شده باشند مدرک دکترای (PHD) خود را در این زمینه دریافت کنند.

“ریچارد تایلور” دبیر کمیته گزینش برنده جایزه ریاضیات در مراسم اعلام این موضوع گفته است: ” امیدواریم جایزه مرزهای نو که به اسم مریم میرزاخانی نامگذاری شده است. الهام‌بخش زنان جوان قرار گیرد تا شوق‌شان به ریاضیات را دنبال کنند. شناسایی زنان الهام‌بخش در رشته ریاضیات، ادای دَینی شایسته، به ذهن زیبای دکتر میرزاخانی خواهد بود”.

مریم در جریان گرفتن جایزه “فیلدز” به لبخندش توجه کنید

 

مریم میرزاخانی ستاره ای که زود خاموش شد

مریم اولین زن ریاضی دان در سطح جهان بود که مدال افتخار “فیلدز” در زمینه ریاضیات را به خود اختصاص داد. جایزه ای که از نظر علمی در مقام جایزه نوبل ریاضیات قرار می گیرد.

این جایزه هر چهار سال یک بار به کسانی داده می شود که سن آنها کمتر از 40 باشد و دستاورد چشمگیری در زمینه ریاضیات کسب کرده باشند.

مریم در مدت زمان کمی پس از اینکه این جایزه را دریافت کرد؛ در سال 2017 در بیمارستانی در کالیفرنیای امریکا جان باخت.

شاید کسانی که مریم را حین دریافت جایزه “فیلدز” که بر روی سکو قرار گرفته بود، دیدند؛ هیچ گاه او را فراموش نکنند. زنی جوان و زیبا، با صورتی رنگ پریده با موهای کوتاه، لاغر اندام، با لبخندی ملیح اما چهره ای تکیه و خسته از رنج چند سال تحمل درد. سخت می شد باور کرد که این زن با این همه مشقت، یک اسطوره بزرگ در زمینه علم ریاضیات باشد.

مریم پس از پایان دوره فوق لیسانس، موفق شد دکترای خود را از دانشگاه “هاروارد” دریافت کند و سپس در دانشگاههای “پرینستون و استنفورد” به سمت استادی برسد.

روز تولد مریم به عنوان روز جهانی “زن در ریاضیات” نام گذاری شده است.

مریم زندگی اش کوتاه بود اما سیمایش ماندگار

 

مریم در 22 ثور سال 1356 چشم به جهان گشود و در 23 سرطان سال 1396 چشم از جهان فروبست. بعید به نظر می رسد که مرگ وی باعث فراموش شدن این زن شود.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email