به گزارش خبرگزاری رویترز در جریان درگیری‌های خشونت‌بار ۲۴ ساعت گذشته در عراق، دست کم ۱۳ نفر کشته شده‌اند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ قربانیان اعتراض‌های داخلی در عراق در دو روز گذشته بر اثر شلیک گلوله واقعی جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که ماموران پولیس ضد شورش پس از موج اول اعتراض‌ها در یک ماه پیش، در چند روز گذشته از کاربرد گلوله‌های واقعی پرهیز کرده بودند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که تنها درگیری‌های روز دوشنبه (13 عقرب – 4 نوامبر) در بغداد، پایتخت عراق، ۶ کشته بر جا گذاشته بود و در طول شب گذشته و در نخستین ساعات بامداد سه‌شنبه نیز ۵ نفر دیگر در جریان اعتراض‌های خیابانی در بغداد و “شطره” واقع در جنوب این کشور کشته شدند.

از جمله قربانیان روز سه شنبه در بغداد، فردی بود که در جریان تشییع جنازه یکی دیگر از جان‌باختگان، هدف تیر مستقیم ماموران قرار گرفت و کشته شد.

تک تیراندازها بخشی از داستان اعتراضات عراق هستند

 

به گفته منابع بیمارستانی؛ در شهر کوچک “شطره” یک نفر در روز دوشنبه و دو نفر دیگر در شامگاه همان روز کشته و در مجموع ۱۲ نفر نیز مجروح شدند. برخورد پولیس با معترضان در جریان تلاش گروهی از شهروندان برای حمله به خانه شهردار این شهر روی داد.

از ابتدای اعتراض‌ها در عراق تاکنون بیش از ۲۶۰ شهروند این کشور کشته شده‌اند. راهپیمایی شهروندان عراقی ابتدا در بغداد در اعتراض به فساد گسترده در دستگاه دولت آغاز شد و سپس دامنه آن بسیاری دیگر از شهرهای کشور از جمله شهرهای مقدس شیعیان یعنی کربلا و نجف نیز کشیده شد.

شعارهای معترضان برای بهبود وضعیت معیشتی و برقراری عدالت اجتماعی نیز به مرور به درخواست برای سقوط حکومت تبدیل شد. آنها بر این باورند که مسوولان کشورشان در جهت منافع کشورهای خارجی، به ویژه ایران عمل می‌کنند.

بیشترین آمار قربانیان مربوط به موج نخست اعتراض‌ها یعنی در هفته اول ماه اکتوبر بوده است. در آن زمان تک‌تیراندازان در بغداد از بالای ساختمان‌ها مستقیما به معترضان شلیک می‌کردند. اما پس از آن که از میزان خشونت نیروهای دولتی در برخورد با معترضان کاسته شد؛ معترضان موج دوم راهپیمایی‌ها را از ده روز پیش با شدت بیشتری از سر گرفتند.

بر اساس گزارش کمیسیون ویژه تحقیقات دولتی، تنها در هفته اول اعتراض‌ها، نزدیک به ۱۵۰ نفر از معترضان عراقی جان خود را از دست داده‌اند. همین گزارش نشان می‌دهد که ۷۰ درصد از قربانیان بر اثر برخورد گلوله به سر و سینه‌شان کشته شده‌اند.

پس از انتشار این گزارش، دولت عراق اعلام کرد که دستور تیراندازی به نیروهای ضد شورش نداده است و ماموران از آن پس به مدت چند روز تنها به پرتاب گاز اشک‌آور، پاشیدن آب و شلیک گلوله‌های پلاستیکی به سوی معترضان اکتفا کرده بودند.

مراسم تشییع جنازه یک تظاهرکننده

 

“عادل عبدالمهدی”، نخست وزیر عراق یک روز پیش از آغاز موج دوم اعتراض‌ها از راهپیمایان خواسته بود که به تظاهرات خود پایان دهند.  عبدالمهدی گفته بود که این خیزش به هدف خود رسیده و ادامه دادن آن به اقتصاد کشور لطمه می‌زند. وی همچنین ضمن دادن وعده برای انجام اصلاحات جدید، گفته بود در صورتی که سیاستمداران کشور برای یافتن جانشین او به توافق برسند، او حاضر است از قدرت کناره‌گیری کند.

این پیشنهاد نخست وزیر آتش خشم معترضان را فرو ننشاند، زیرا آنها این اقدام را کافی ندانسته و بار دیگر خواستار برکناری کلیه مسوولان کنونی دولت شدند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email