خبرگزاری دولتی سوریه می گوید که ارتش این کشور موفق شده است که کنترل یکی از مهم ترین میادین نفتی را در شمال شرق این کشور به دست بگیرد.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ نیروهای دولتی وفادار به بشار اسد، وارد شهر “رمیلان” در ولایت “حسکه” در شمال شرق سوریه شدند. این ولایت که در شمال شرق سوریه قرار دارد؛ پس از آغاز جنگ داخلی در این کشور، زیر تسلط نیروهای کُرد و داعش قرار داشت.

پس از آغاز عملیات “چشمه صلح” ترکیه و اجبار کُردها به ایتلاف با دولت بشار اسد، این مناطق رفته رفته در کنترل نیروهای ارتش سوریه قرار می گیرد.

گفتنی است که این میدان نفتی در جریان تسلط داعش بر این مناطق، از منابع بزرگ درآمد این گروه تروریستی محسوب می گردید که گفته می شود نفت استخراج شده به ترکیه صادر می گردید. هر چند ترکیه این مساله را رد کرده است.

نگرانی از در اختیار گرفته شدن این مناطق که چندین میدان نفتی مهم سوریه در آن قرار دارد؛ از نگرانی های امریکا نیز محسوب می گردید. مارک اسپر وزیر دفاع امریکا چندی پیش گفته بود که این کشور برای جلوگیری از دسترسی داعش به این منابع، ارتش خود را به آنجا می فرستد.

اما به نظر می رسد که ارتش سوریه پیش دستی کرده و فعلا بخشی از این مناطق در شمال شرق سوریه، با هماهنگی مردمان بومی آن یعنی کُردها، در اختیار دولت این کشور قرار گرفته است. این به نوبه خود برای دمشق یک پیروزی بزرگ محسوب می گردد که مرهون عملیات ارتش ترکیه در شمال این کشور است.

با این حال؛ مایک پنس – معاون رییس جمهوری امریکا – چندی پیش در اظهاراتی اعلام کرده بود که اجازه نخواهد داد این میادین نفتی به دست دولت سوریه بیافتد. حال آنکه “الکساندر لاورنتایف” نماینده ویژه ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در امور سوریه گفته بود که این میادین جزو قلمرو دمشق است و باید توسط دولت سوریه اداره شود.

هنوز در خصوص خبر اخیر مبنی بر تسلط ارتش سوریه بر یک میدان نفتی در شمال شرق سوریه، ایالات متحده از خود واکنشی نشان نداده است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email