صدها شهروند در مادرید – پایتخت اسپانیا – در اعتراض به حکم دادگاه برای چند مرد که در شهر “مانرسا” در نزدیکی بارسلون به دختری تجاوز کرده بودند، به خیابان آمدند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ روز پنج‌شنبه گذشته (9 عقرب – 31 اکتوبر) دادگاهی در بارسلون، ۵ مرد را به دلیل تجاوز گروهی به یک دختر ۱۴ ساله در سال ۲۰۱۶، به ۱۰ تا ۱۲ سال زندان محکوم کرد. با این حال قاضی دادگاه با یادآوری این که قربانی در زمان حادثه کاملا مست و لایعقل بوده و بنابراین قادر به “رضایت دادن یا ندادن به رابطه جنسی” نبوده؛ عمل محکومان را مصداق “تجاوز” ندانسته و آن را “سوءاستفاده جنسی” تشخیص داد.

زنانی که شامگاه دوشنبه (13 عقرب – 4 نوامبر) در مادرید به خیابان آمدند؛ با شعار “سوءاستفاده جنسی نه، تجاوز” به حکم دادگاه در این پرونده که به باور آنها می‌بایست بسیار سنگین‌تر می‌بود، اعتراض کردند.

سال گذشته نیز ده‌ها هزار تن از شهروندان اسپانیا در سرتاسر این کشور به صدور حکم مشابهی برای چند مرد که به دختری تجاوز کرده بودند، راهپیمایی کردند.

در آن پرونده که به “محاصره گرگ‌ها” معروف است؛ چند سرباز ارتش و پولیس اسپانیا ضمن تجاوز به یک زن جوان ۱۸ ساله در جشنواره شهر پامپلونا، از صحنه رابطه جنسی خود فلمبرداری کرده و آن را در انترنت منتشر کردند. دادگاه با این توضیح که در عمل متهمان خشونتی دیده نمی‌شود؛ آنها را نه به دلیل تجاوز، که تنها به دلیل “سوءاستفاده جنسی” گناهکار شناخت و محکوم کرد.

اعتراض‌های عمومی به آن حکم که چند روز به طول انجامید؛ در نهایت سبب شد تا رای دادگاه تغییر کند.

بنا بر تعریف قانون اسپانیا، رابطه جنسی در صورتی “تجاوز” تلقی می‌شود که همراه با خشونت بدنی قربانی و ترساندن او از سوی فرد متجاوز باشد. فمنیست‌ها و سایر کنشگران حقوق زنان در اسپانیا به این مورد قانونی اعتراض دارند و می‌گویند این قانون بازدارنده تجاوز جنسی نیست و مجازات سبکی را برای این کار پیش‌بینی کرده است. اما مجازات پیش‌بینی شده برای “تجاوز” در اسپانیا بین ۱۵ تا ۲۰ سال زندان است.

حزب سوسیالیست حاکم اسپانیا در تلاش برای اصلاح قوانین مربوط به سوءاستفاده و تجاوز جنسی در این کشور است.

بسیاری از کشورهای اروپایی تاکنون با تجدیدنظر در قوانین مربوط به تجاوز جنسی تلاش کرده‌اند تا سختگیری بیشتری را علیه افراد متجاوز اعمال کنند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email