فعالین رسانه ای افغانستان می گویند که به بیشتر از 400 قضیه خشونت بر ضد خبرنگاران در نهادهای قضایی کشور رسیدگی صورت نگرفته است.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی؛ این فعالین به مناسبت “روز جهانی پایان معافیت جرایم علیه خبرنگاران” در کابل گفته اند که پرونده های بسیاری از قضایای خبرنگاری در افغانستان در حالی به نهادهای قضایی فرستاده می شوند که پس از گذشت مدتی طولانی، باز هم به آن رسیدگی صورت نمی گیرد. شمار این پرونده ها بیشتر از 400 قضیه عنوان شده است.

صدیق الله توحیدی رییس بخش دادخواهی کمیته مصونیت خبرنگاران می گوید: “401 قضیه خشونت به ارگان‌های عدلی و قضایی برای بررسی فرستاده شده‌ اما به این قضایا رسیدگی نشده است”.

در عین حال؛ “پاتریشیا مک فلیپس” رییس بخش فرهنگی سازمان ملل “یونسکو” گفته است که از هر ده قضیه خشونت بر ضد خبرنگاران، به 9 مورد آن در جهان رسیدگی نشده است و این مساله به عدم موجودیت یک میکانیزم موثر برای تعقیب و بررسی این پرونده ها مربوط می گردد.

با این وجود؛ فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت فرهنگ افغانستان می گوید که در چهارچوب فعالیت کمیته مشترک حکومت و نهادهای رسانه ای، برنامه ای مدون وجود دارد که به رویدادهای خشونت بر علیه خبرنگاران رسیدگی می شود.

وی تصریح کرد: ” در چند سال گذشته بیش از یک هزار دوسیه خشونت علیه خبرنگاران با جدیت مورد رسیدگی قرار گرفته است”.

کمیته جهانی حفاظت از خبرنگاران می گوید که افغانستان در میان سومالیا، سوریه، عراق، سودان جنوبی، فلیپین، پاکستان، برازیل، بنگلا‌دیش، روسیه، هند و نایجریا بدترین کشور در رسیدگی به پرونده‌های قتل خبرنگاران است.

این کمیته تاکید می کند که افغانستان به تنهایی، 10 درصد از کل قربانیان خبرنگار را در جهان به خود اختصاص می دهد که یک آمار تکان دهنده محسوب می گردد.

دوم نوامبر – یازدهم عقرب “روز جهانی پایان دادن به معافیت جرایم بر ضد خبرنگاران” است.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email