هفت زن از افغانستان در یک نظرسنجی کارشناسی، نامزد جایزه “ان – پیس” – برنامه توسعه ای سازمان ملل متحد شده اند.

به گزارش بخش زنان آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ این بانوان در کنار ۴۱ زن و مرد از هفت کشور آسیایی برای یازده جایزه در سه بخش رقابت می‌کنند.

این بانوان می‌گویند که یازده برنده این جایزه، از هفت کشور آسیایی در صورتی برگزیده خواهند شد که به شکل آنلاین از سراسر جهان بیشترین رای را دریافت کنند.

این جایزه در واقع پیکاری “دادخواهانه” است برای گفته شدن قصه‌های نگفته از سرزمین‌هایی که در حال جنگ هستند و یا سرزمین‌هایی که زنان به حقوق ابتدایی شان دست نیافته اند.

عظما زهین رفعت، زرقا یفتلی، نازیه نوری، فریده امیری، زهرا محمدی، نوریه قادری و نسیمه باری هفت بانویی هستند که امسال از افغانستان نامزد جایزه “ان – پیس” شده اند.

برنامه توسعه‌ ای سازمان ملل برای امسال یازده جایزه “ان – پیس” را در سه بخش در نظر گرفته است و ۴۸ زن و مرد را از کشورهای افغانستان، اندونیزیا، نیپال، میانمار، سریلانکا، فلیپین و پاکستان نامزد این جایزه ها اعلام کرده و به گونه آنلاین در رقابت گذاشته است.

زرقا یفتلی، نامزد جایزه “ان – پیس” می گوید: ” از هر کشور در هر بخش یک نفر می تواند که مقام نخست را به دست بیاورد و این جایزه را به دست بیاورد. به نظر من ارزش معنوعی آن بیشتر است تا ارزش مادی آن.”

زرقا یفتلی در بخش قصه‌های ناگفته این جایزه نامزد است. بانویی که سال‌ها است برای حقوق زنان و کودکان افغانستان کار می‌کند.

خانم یفتلی می افزاید: ” کارها و فعالیت های را که ما انجام داده بودیم و آن کارها زیاد نشر نشده بود و همگانی نشده بود، همه این فعالیت‌ها همراه شان شریک ساخته شده است در چندین مرحله.”

فریده امیری دانشجوی ماستری با فعالیت‌هایی در زمینه صلح، بانوی جوان دیگری است که از افغانستان نامزد این جایزه شده است.

فریده امیری می گوید: ” یکی از تمرکزهای خاص این جایزه روی تقویت کردن و حمایت کردن اجندای، زنان، صلح و امنیت است. پس این جایزه به جوانانی اهدا می شود که بیشتر فعالیت های شان متمرکز بر این اجندا باشد.

اما اکنون نوبت شما است که با رفتن به وب سایت “ان – پیس” در انترنت به گونه آنلاین به این بانوان رای بدهید.

برای رای دادن باید یک ایمیل آدرس داشته و به انترنت دسترسی داشته باشید و اندکی هم زبان انگلیسی بلد باشید و یا از کسانی دیگری کمک بگیرید”.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email