دو فلم قدیمی از سینمای ایران در جشنواره “لومیر” در شهر لیون فرانسه، زادگاه سینمای جهان نمایش داده شد.

به گزارش بخش فرهنگ و هنر آریاتودی؛ در روز چهارم و پنجم جشنواره فلم “لومیر”، فیلم‌های “خانه سیاه است” اثر فروغ فرخزاد، شاعر نامی و “تپه‌های سیلک” ابراهیم گلستان، نویسنده و کارگردان ایرانی به نمایش در آمد. این دو فلم مستند در بخش “گنجینه‌ها و کنجکاوی‌ها” نمایش داده شدند. این دو فلم که در ایتالیا ترمیم شده ‌اند، مرداد ماه گذشته نیز در جشنواره فلم “ونیز” به نمایش درآمده بودند.

“تپه‌های مارلیک” فلم مستند ایرانی ساخته ابراهیم گلستان در سال ۱۳۴۲ است. متن روایت این فلم را هم خود گلستان نوشته است.

ابراهیم گلستان تهیه کننده فلم “خانه سیاه است” به کارگردانی فروغ فرخزاد هم هست. این فلم در سال ۱۳۴۲ در پی دیدار فروغ فرخزاد از آسایشگاه جذامیان “بابا باغی” شهر تبریز ساخته شد.

(ردیف پیش رو) رابرت دونیر، فرانسیس فورد کاپولا و آل پاچینو؛ نوابغ سینمای جهان

 

کاپولا، برنده جایزه لومیر

در دهمین دوره جشنواره سینمایی لومیر که از روز ۲۰ میزان آغاز شده و تا ۲۸ همین ماه – فردا – در سالن‌های مختلف سینماهای شهر لیون ادامه خواهد یافت، از فرانسیس فورد کاپولا، کارگردان بزرگ امریکایی نیز تقدیر شد. فلم‌های “اینک آخرالزمان” و نیز سه‌گانه “پدرخوانده” از این سینماگر ۸۰ ساله در لیون به نمایش در آمده و “جایزه لومیر” در شامگاه جمعه به او اهدا شد.

“جایزه لومیر” سالانه به پاس دستاورد و مشارکت، به یک شخصیت بین‌المللی سینما اهدا می‌شود.

 

مرد ایرلندی” اسکورسیزی

رویداد قابل توجه دیگر در جشنواره لومیر اکران فلم “مرد ایرلندی” اثر مارتین اسکورسیزی بود. آخرین فلم این کارگردان معروف امریکایی پیش از این دو بار دیگر در جشنواره‌های نیویارک و لندن نمایش داده شده بود.

فلم‌های ایرانی بر خلاف جشنواره کن، در لیون حضور چندانی نداشته ‌اند؛ اما عباس کیارستمی شخصا در این جشنواره شرکت کرده است. در سال ۲۰۱۵ که اسکورسیزی جایزه جشنواره لومیر را برد، عباس کیارستمی، “ماتئو گارونه” فلمساز ایتالیایی و “الیا سلیمان” کارگردان و بازیگر فلسطینی نیز حضور داشتند.

اصغر فرهادی نیز در سال ۲۰۱۸ در این جشنواره حضور داشت.

افغانستان تاکنون در این جشنواره حضور نداشته و هیچ اثری نیز در آن به اشتراک گذاشته نشده است.

مارتین اسکورسیزی؛ مردی که دهها سال است از شاخص ترین های سینماست

 

پیشینه جشنواره لومیر

جشنواره لومیر از سال ۲۰۰۹ میلادی در ماه اکتوبر برگزار می‌شود. این جشنواره به احترام و بزرگداشت برادران لومیر، مخترعان فلمبرداری و سینما در ۱۸۹۵ میلادی، نام‌گذاری شده و توسط موسسه لومیر برگزار می‌شود.

برادران لومیر که متولد شهر “بزانسون” در شرق فرانسه بودند، نخستین صحنه‌های سینمایی جهان را در شهر لیون ساختند که در واقع صحنه‌ای از خروج کارگران از کارخانه پدرشان بود. خانه اوگوست و لویی لومیر در لیون در خیابانی که امروز “خیابان نخستین فلم” خوانده می‌شود؛ به موسسه و موزیم لومیر تغییر یافته است.

آریاتودی – بخش فرهنگ و هنر

Print Friendly, PDF & Email