آرکستر “زهره” انیستیوت ملی موسیقی افغانستان، برای نخستین‌بار، دیروز (شنبه، ۲۰میزان) یک کنسرت تاریخی را در استرالیا اجرا می ‌کند.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی به نقل از طلوع؛ یگانه آرکستر دختران کشور، برای گرامی ‌داشت از پنجاه سالگی روابط افغانستان و استرالیا، به آن کشور رفته‌ است.

پرویز شمال، خبرنگار طلوع‌ نیوز از استرالیا می‌ گوید که برای تماشای کنسرت امروز (دیروز شنبه) در شهر ملبورن، یک هزارو پنج صد تکت اختصاص یافته بود که این تکت‌‎ها، در زمان کوتاهی به فروش رسیدند.

 

مرام، پیانو نواز ارکستر زهره پیش از آغاز کنسرت گفت: ” حضور دختران زهره در استرالیا، بسیار یک افتخار بزرگ برای زنان می ‌باشد و توانایی دختران را نشان می‌دهد”.

آرکستر زهره، از سوی سفارت افغانستان در “کنبرا” و با همکاری دولت فدرال ایالت “نیو ساوت ولز” و نهادهای علمی و فرهنگی، برای گرامی‌ داشت از پنجاهمین سالگرد روابط دیپلوماتیک افغانستان و استرالیا به این کشور دعوت شده ‌است.

وحید ویسی، سفیر افغانستان در استرالیا در این باره اظهار کرد که حضور آرکستر زهره در استرالیا نوع نگاه مردم این کشور به افغانستان را تغییر می‌دهد.

وی می گوید: ” چند وقتی که از حضور زهره در استرالیا زمزمه می‌شد؛ واقعأ یک تغییر مثبت در افکار عامه استرالیایی‌ها به‌ میان آورد”.

 

قرار است آرکستر زهره روز دوشنبه همین هفته، کنسرتی را در “اوپرا هاوس” شهر سیدنی – پایتخت استرالیا – اجرا کند.

ارکستر زهره، در سال ٢٠۱٥ از سوی احمدناصر سرمست، به عنوان بخشی از انیستیتوت ملی موسیقی افغانستان ایجاد شد.

آقای سرمست نیز در این سفر، آرکستر زهره را همراهی می‌کند.

او می گوید: ” برنامه طوری تنظیم شده که نه تنها یک برنامه کنسرت موسیقی باشد؛ بلکه در این برنامه گوشه ‌‎های مختلف موسیقی افغانستان و تنوع موسیقی ای که در افغانستان وجود دارد به نمایش گذاشته می‌شود. به این ترتیب ما می‌خواهیم زیبایی‌های افغانستان را به تصویر بکشیم و این زیبایی‌ها را با مردم جهان شریک بسازیم”.

 

در ارکستر زهره، نزدیک به بیست دختر که چهارده تا بیست ساله هستند، حضور دارند. آنان تاکنون در چندین کشور کنسرت‌هایی را اجرا کرده ‌اند و در هر جا، به گرمی استقبال شده ‌اند.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email