برندگان جایزه نوبل ادبیات اعلام شدند و خانم اولگا توگارچوک، نویسنده لهستانی و  آقای پیتر هاندکه، نویسنده اتریشی موفق شدند نوبل ادبیات سال 2018 و 2019 را به دست آوردند. ساعت یک عصر به وقت استکهلم اعضای آکادمی سویدنی در حضور خبرنگاران حاضر شدند و برندگان را اعلام کردند.

آکادمی سویدنی اعلام کرد که توگارچوک برای “تخیل روایی که همراه با هیجان دایره‌المعارفی مرزها را در می‌نوردد و شکلی جدید از زندگی را نشان می‌دهد” و هاندکه با “آثار تاثیرگذارش و اصالت زبان‌شناسانه پیرامون و خاص بودن تجربه انسانی را به تصویر می‌کشد”.  به عنوان برنده نوبل ادبیات انتخاب شده ‌اند.

جایزه نوبل ادبیات که به طور معمول سالیانه برگزیده خود را اعلام می‌کند؛ در سال 2018 برگزار نشد. زیرا آکادمی سویدنی اعلام کرد برندگان نوبل ادبیات به رسوایی اخلاقی، فساد مالی و همچنین بی‌وفایی بعضی از اعضا به قوانین نوبل مبنی بر فاش نکردن نامزدهای جایزه به عموم متهم شد.

اهدای دو جایزه در یک سال بی‌سابقه نیست. قبلا در سال 1917، 1966، و 1974 نوبل ادبیات به دو نفر اهدا شده است.

چند روز پیش هم آکادمی سویدنی اعلام کرد؛ در انتخاب برندگان امسال اهمیت زیادی برای “گوناگونی” قایل هستند و مایل اند فردی از گروه‌های اقلیت جامعه را انتخاب کنند. علاوه بر این مایل هستند در جایزه امسال از تمرکز بر روی مردان و همچنین اروپایی ‌ها بکاهند. به همین دلیل خیلی‌ها پیش از اهدای جایزه اعتقاد داشتند؛ “ماریز کُنده” از فرانسه، “نگوگی وا تیونگو” از کنیا، “لاسلو کراسناهورکاییاز” از مجارستان، و‌ “اولگا توگارچوک” از لهستان برنده جایزه نوبل امسال هستند.

علاوه بر این؛ داوران تمرکز زیادی بر نویسندگان اروپایی داشته ‌اند. 102 از مجموعه 114 عدد جایزه به زبان‌های اروپایی اهدا شده است. از مجموعه 114 جایزه فقط 14 نویسنده زن موفق به دریافت نوبل ادبیات شدند.

تاکنون هیچ نویسنده آثار علمی – تخیلی برنده جایزه نوبل ادبیات نشده و منتقدین این موضوع را هم یکی از ضعف‌های آکادمی سویدنی می‌دانند.

باب دیلن، آلیس مونرو، اورهان پاموک، تونی موریسون، و گابریل گارسیا مارکز از برندگان پیشین جایزه نوبل ادبیات هستند.

منبع: http://www.ibna.ir

آریاتودی – بخش ادبیات

Print Friendly, PDF & Email