هرم بزرگ جیزه (Great Pyramid of Giza) یکی از مهم‌ترین سازه‌ها در تمدن بشری است. در این بخش، 50 حقیقت جالب در مورد این هرم قدیمی و مهم را بیان خواهیم کرد.

هرم بزرگ جیزه از جمله سازه‌های حیرت انگیز مربوط به تمدن باستان است که اسرار بسیاری در خود دارد. این سازه متفاوت که از آن به عنوان شاهکار مهندسی مردمان باستان یاد می‌شود، به اندازه‌ای بزرگ و عجیب هست که امروز، ما نمی‌توانیم نمونه آن را بسازیم.

بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهند که اهرام مصر، بین سال‌های 2589 و 2504 پیش از میلاد ساخته شده‌اند؛ در حالی که بسیاری از محققان می‌گویند زمان ساخت اهرام مصر و ابوالهول بزرگ جیزه، به بسیار قبل‌تر از 2500 پیش از میلاد مربوط است.

به ‌رغم مطالعات و تحقیقات گسترده ‌ای که برای قرن‌ها روی این سازه‌ها انجام شده است؛ همچنان انسان ها نمی‌ توانند درک کنند که سازندگان این سازه، چگونه موفق شده ‌اند قطعات بزرگ سنگ را هزاران سال قبل و بدون استفاده از تکنولوژی و ابزار مدرن، اینگونه در کنار یکدیگر قرار دهند. در پاسخ می‌توان گفت که در این سازه از مایلستون، سنگ گرانیت و سایر ابزار که متخصصان قادر به بازتولید آنها نیستند، استفاده شده است. هرچند، یوفولوژیست‌ها نظر کاملا متفاوتی را در این زمینه ارایه داده ‌اند.

گفته می‌شود هرم بزرگ جیزه به دستور خوفو، دومین فرعون از دودمان چهارم فرعون‌های مصر باستان، به عنوان یک مقبره و طی بازه‌ ای 10 تا 20 ساله (سال‌های حول 2560 پیش از میلاد) ساخته شده است. نام باستانی این هرم نیز “Khufu’s Horizon” به معنی «افق خوفو» بوده است.

البته، این تنها بخشی از حقایق شگفت‌انگیز هرم بزرگ جیزه هستند. افراد زیادی نسبت به دخالت فرازمینی‌ها در ساخت اهرام مصر، مشکوک بوده و دلایل زیادی را هم برای اثبات آن می‌آورند. با این حال، شاید حقایقی که در ادامه بیان خواهیم کرد، برای شما جذابیت بالاتری داشته باشند!

بزرگترین و قدیمی‌ترین هرم در میان اهرام ثلاثه

هرم خوفو که از آن با نام “هرم بزرگ جیزه” یاد می‌شود؛ بزرگترین و قدیمی‌ترین در میان اهرام ثلاثه بوده و ارتفاع آن به 148 متر (481 فوت) می ‌رسد. باستان‌شناسان می‌گویند این هرم، بلندترین سازه برای 3800 سال گذشته بوده است. علاوه بر این، یونان باستان از هرم جیزه به عنوان اولین مورد از عجایب جهان یاد می‌کند. جالب است بدانید هرم جیزه تنها مورد از عجایب باستانی هفت‌گانه محسوب می‌شود که تا به امروز باقی مانده است.

شاید عجیب باشد، ولی در این هرم به اندازه‌ای سنگ هست که با استفاده از آنها بتوان دیواری با ارتفاع 2 فوت (61 سانتی‌متر) را دور کره زمین کشید.

برای اثبات این موضوع، می‌خواهیم از برخی معادلات دبیرستان استفاده کنیم که احتمالا بسیاری از شما، آنها را فراموش کرده‌اید.

ارتفاع این هرم، 139 متر و عرض آن، 230 متر است. محیط کره زمین نیز 40 میلیون و 75 هزار متر و هر فوت، برابر 0.6096 متر است. در نتیجه، حجم هرم این‌گونه محاسبه خواهد شد:

2302 * 139 * (1/3) = 2,451,033 m3 = 2.4 x106 m3

حال اگر پهنای دیوار را X متر در نظر بگیریم، حجم دیوار برابر معادله زیر خواهد بود:

(40,075,000 * 0.6096) * X = 24,429,720 * X m3 ~ 24×106 * X m3

از آنجایی که از تقسیم 106×2.4 بر 106×2.4، عدد 0.1 به دست می‌آید، می‌توان گفت ادعای مطرح‌شده صحیح است و عرض دیوار نباید بیشتر از 10 سانتی‌متر یا 0.33 فوت باشد.

در اینجا خبری از مومیایی یا مقبره نیست

جدای از این موضوع که بسیاری از محققان عمیقا معتقدند هرم بزرگ جیزه به عنوان محلی برای استقرار ابدی فرعون ساخته شده است، کارشناسان هیچ سندی که بتواند چنین ادعایی را ثابت کند، پیدا نکرده‌اند. در حقیقت، محققان هرگز موفق به پیدا کردن متون هیروگلیف یا باستانی که اهرام مصر را به مقبره‌ها ارتباط دهد، نشده‌اند. زمانی که نخستین بار، اعراب در سال 820 پس از میلاد وارد این هرم شدند، چیزی جز یک جعبه گرانیتی خالی را که از آن با عنوان “coffer” یاد می‌شود، در خوابگاه پادشاه پیدا نکردند.

علاوه بر این، هیچ مومیایی یا باقی‌مانده از هر چیز دیگری در هرم جیزه کشف نشده است. ظاهرا هرگز هیچ مومیایی در این هرم وجود نداشته و بعید به نظر می‌رسد هرم جیزه در گذشته غارت شده باشد.

منحصر به فردترین سازه ساخته‌شده تا به امروز

نه‌ تنها هرم جیزه را می‌توان بابت بلوک‌های سنگی مگالیتیک و اندازه بسیار بزرگی که دارد، مثال زد، بلکه خود این سازه نیز کاملا منحصر به‌ فرد بوده و تنها هرم هشت‌طرفه در مصر محسوب می‌شود.

مورد جذاب دیگر، مقعر بودن چهار وجه هرم جیزه است؛ چیزی که نمی‌توان آن را در اهرام دیگر پیدا کرد. البته، این انحنا به اندازه‌ای پایین هست که نمی‌توان آن را از روی زمین یا فاصله دور دید؛ در عوض، باید از بالا و در شرایط نوری مناسب، این طراحی را مشاهده کرد.

این پدیده برای چند هزار سال گذشته به یک معما برای بشر تبدیل شده است زیرا طراحی مقعر را فقط می‌توان از بالا، هنگام طلوع یا غروب خورشید و در روزهای اعتدالی فصول بهار و پاییز مشاهده کرد.

به‌کارگیری میلیون‌ها سنگ در ساخت هرم بزرگ جیزه

تخمین زده می‌شود این هرم از 2 میلیون و 300 هزار قطعه بلوک سنگی که وزن هر کدام از آنها بین 2 تا 30 تن است، ساخته شده باشد. محققان می‌گویند وزن برخی از بلوک‌های سنگی به 50 تن نیز می‌رسد.

سازندگان، این سازه عظیم را روی زمینی با مساحت 55 هزار متر مربع (592 هزار فوت مربع) بنا کرده‌اند. اندازه هر بخش از هر وجه از هرم نیز به بیشتر از 20 هزار متر مربع (218 هزار فوت مربع) می‌رسد.

دمای ثابت در بخش داخلی

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد هرم جیزه، دمای ثابت 20 درجه سلسیوس (68 درجه فارنهایت) در بخش داخلی است. این میزان، با دمای میانگین کره زمین تقریبا برابر است.

تقویم سالی

به نظر می‌رسد سازندگان هرم جیزه توجه ویژه‌ای به ریاضیات و ستاره‌شناسی داشته‌اند. ظاهرا طول هر طرف از این هرم، 9 هزار و 131 اینچ (1 اینچ = 2.5 سانتی‌متر) است. حال اگر این عدد را بر 25 تقسیم کنیم، به عدد 365.24 می‌رسیم؛ چیزی که گفته می‌شود نشانگر تعداد روزهای یک سال کامل است.

هرم بزرگ جیزه در مصر یکی از شگفت انگیزترین سازه‌هایی است که تاکنون در زمین ساخته است. این هرم بزرگ با اینکه یک بنای تاریخی عظیم به حساب می‌آید؛ به دلیل تکنیک‌های مبهم در ساخت، حتی پس از صدها سال مطالعات باستان شناسی هنوز هم تمام رازهای ساخت‌ خود را فاش نکرده است.

محققان جریان اصلی معتقدند که این بنا به سفارش فرعون خوفو به عنوان مقبره در یک دوره 10 الی 20 ساله ساخته شد و کار آن در سال 2560 قبل از میلاد مسیح به پایان رسید. با این حال، برخلاف تلاش‌های زیادی که برای اثبات مقبره بودن این هرم بزرگ صورت گرفت؛ در این سال‌ها حتی یک مدرک باستان شناسی یافت نشده که به مقبره بودن هرم اشاره داشته باشد. پس اگر این هرم قرار نبوده یک مقبره باشد، هدف اصلی از ساخت آن چه بوده است؟

ما در این مقاله 10 دلیل آورده‌ایم که چرا هرم بزرگ جیزه می‌توانسته یک ماشین انرژی غول پیکر باشد

1- برای درک این مساله که چگونه چنین چیزی امکان پذیر است، ابتدا باید نگاهی داشته باشیم به مصالحی که در ساخت هرم به کار گرفته شده است. مصالح ساختمانی که این بنا با آن ساخته شده است از خواص الکتریکی خاصی بهره می‌برند. دیرینه شناسان یافته‌اند که سنگ‌های گرانیت استفاده شده در راهروهای هرم کمی به رادیواکتیو آغشته هستند. این ویژگی به سنگ اجازه می‌دهد که هوا را الکتریستیه کند.

2- به دلایلی، سازندگان در سطوح داخلی هرم بزرگ از ماده معدنی دولومیت که رسانای برق است استفاده کرده‌اند. علاوه بر این، سنگ آهک تورا (از سنگ‌های معدن دوران مصر باستان) بخش‌های بیرونی هرم را پوشانده است که یک عایق الکتریکی کارآمد محسوب می‌شود.

3- علاوه بر این‌ها، هرم بزرگ جیزه به صورت تصادفی در جایی که هم‌اکنون قرار دارد ساخته نشده است. همانند بسیاری از بناهای باستانی جهان، هرم بر روی یک منبع قدرتمند انرژی زیرزمینی قرار دارد.

4- زمین‌ شناسی فلات جیزه مصر، ما را متوجه وجود مقدار زیادی از نیروهای الکترومغناطیسی کره زمین در آن ناحیه می‌کند. در سطح زیرین هرم، نیروهای الکتریکی طبیعی در حال رفت و آمد هستند که با نام جریان‌های تلوریک یا جریان زمین شناخته می‌شوند. جریان‌ تلوریک یک جریان الکتریکی است که از زیرزمین یا از میان دریا عبور می‌کند. جریان‌های تلوریک به دلایل طبیعی و فعالیت‌های انسانی به وجود می‌آیند و این جریان‌ها الگوی پیچیده‌ای برای فعل و انفعال دارند.

5- با اینکه محققان جریان اصلی این ایده را قبول ندارند اما مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد مصریان دوران باستان هزاران سال قبل، از الکتریسیته استفاده می‌کرده‌اند. اگر به اتاق‌ها و راهروهای هرم بزرگ جیزه نگاهی داشته باشیم؛ هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این سازندگان قدیمی از مشعل یا آتش برای روشن کردن درون هرم استفاده کرده باشند. همچینین اثری از وجود لکه دوده و دود در راهروها دیده نمی‌شود.

6- در معابد مختلف مصری، مجسمه‌ها و نقاشی‌هایی وجود دارد که باستان شناسان، آن‌ها را چراغ‌های بزرگ تعبیر می‌کنند. گذشته از این، اگر نگاهی به بِتری‌های باستانی بغداد (بِتری اشکانی) مشهور داشته باشیم، متوجه می‌شویم که این دستگاه‌ها در هزاران سال قبل، واقعا الکتریسیته تولید می‌کرده‌اند.

7- همان‌طور که قبل‌تر اشاره شد هیچ مدرکی وجود ندارد که به مقبره بودن هرم اشاره داشته باشد و این ایده توسط طراحی داخلی هرم پشتیبانی می‌شود.

8- هرم بزرگ جیزه از تمامی مقبره‌های کشف شده در مصر باستان متفاوت است. درون هرم از نظر طراحی، سرد به حساب می‌آید. هیچ دکورشنی ندارد؛ مصالح ساختمانی متفاوتی در ساخت‌اش استفاده شده و حتی یک مومیایی داخل آن کشف نشده است.

9- آخرین تحقیقات علمی اثبات کرده‌اند که هرم بزرگ جیزه انرژی الکترومغناطیسی را متمرکز می‌کند. این کشف هرآنچه که در مورد هرم می‌دانستیم را تغییر داد. این اطلاعات جدید توسط یک تیم تحقیق آلمانی و روسی بدست آمده است که ثابت کرده‌اند هرم بزرگ جیزه انرژی الکترومغناطیسی را در اتاق‌هایش متمرکز می‌کند.

10- هرم همچنین در سطح زیرین و در بخش‌های پایین، انرژی الکترومغناطیسی را در خود جمع می‌کند. محققان به این مسئله علاقه نشان دادند که هرم بزرگ جیزه در مقابل موج‌های الکترومغناطیسی متناسب یا به عبارت دیگر، طول رزونانسی چگونه واکنش نشان می‌دهد.

حالا، چرا یک «مقبره» باید انرژی الکترومغناطیسی را جمع آوری و متمرکز کند؟

 

آیا اهرام ثلاثه مصر به دست موجودات فضایی ساخته شده است؟

بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده، ما یکبار برای همیشه به این پرسش مهم، پاسخ خواهیم داد.

هزاران سال است که اهرام ثلاثه مصر مردم زیادی را در سراسر جهان مجذوب خود کرده است. به عنوان قدیمی‌ترین و تنها عضو باقی مانده از عجایب هفت گانه جهان باستان، نظریه­‌های بسیاری در مورد چگونگی ساخت این اهرام وجود دارد. سوال بسیاری از مردم این است که آیا اهرام ثلاثه مصر ساخته‌­ی دست بشر هستند یا موجودات فضایی؟

سال‌هاست نظریه پردازان ادعا می­‌کنند که انسان­‌ها نمی‌­توانند چنین ساختار باشکوهی را به تنهایی ساخته باشند. آنها درباره­‌ی یاری گرفتن از خدا صحبتی نکرده‌اند، اما حتما از نیروی فرا­زمینی کمک گرفته شده است. درست است، بسیاری از مردم بر این باورند که فضایی­‌ها اهرام ثلاثه را ساخته یا حداقل در ساخت آن به بشر کمک کرده‌­اند.

اما در طول این سال‌ها نظریه پردازان و باستان شناسان این نظریه‌­ها را رد کرده‌­اند و یک مطالعه در این خصوص یک بار و برای همیشه پاسخ این سوال را می‌­دهد.

بعد از آنکه محققان روی دیوار یک آرامگاه‌، نقاشی که مربوط به 1900 سال پیش از میلاد می­‌شد و روی آن تصویر جابجایی مجسمه‌­ی بزرگی با استفاده از طناب و سورتمه توسط 100 نفر کشیده شده بود را یافتند، دانیل بن استاد فیزیک دانشگاه آمستردام و تیمش توانستند سنگ­‌های بزرگی را از یک معدن به جایی که اهرام ثلاثه در آنجا وجود دارند را با موفقیت حرکت دهند.

به نظر می­‌رسد که آن­ها مقداری آب بر روی ریگ ریختند تا به حرکت درآوردن اجسام سنگین مانند مجسمه­‌ها و سنگ‌­ها را در سراسر صحرا ممکن سازند.

پرفسور بن گفت: ” مصر شناسان تصور می­‌کردند این یک عمل کاملا تشریفاتی است. سوال این بود که آنها به چه دلیل این کار را ­می‌کردند؟”

مصریان این کار را انجام می­‌دادند چون، ریگ و خاک خشک به تنهایی در کشیدن اجسام و جا به جایی باعث خستگی بیش از حد می­‌شود. اما استفاده از آب موجب می‌­شود که ذرات ریگ به هم بچسبند و به سطح سخت و محکم‌تری تبدیل شوند.

بن گفت:

“میزان سختی ریگ باید مطلوب باشد، یعنی اگر ریگ خشک و یا خیلی خیس باشد به خوبی عمل نمی­‌کند. به نظر می‌­رسد که خیس کردن ماسه بیابان می­تواند تا حد کمی اصطکاک را کاهش دهد، شما میتوانید با نیمی از افراد سورتمه را بر روی ریگ خشک و با نیمی دیگر سورتمه را روی ریگ تر بکشید و اینگونه این دو را با هم مقایسه کنید”.

بنابراین، مصریان باستان به اندازه کافی باهوش بودند که بتوانند اهرام ثلاثه مصر را بسازند و برخلاف چیزیکه اکثر مردم تصور می­‌کنند؛ از کارگران زیادی برای انجام این کار، استفاده نکنند.

مارک لنر، باستان شناس از هاروارد و یکی از دانشگاه­‌های شیکاگو نیز موافق این موضوع است. او بعد از سال‌ها زندگی در بین مصریان و مطالعه تاریخ آنها، نمی­‌تواند مصریان را از دستاورد­های برجسته‌شان دور کند و آن دستاورد­ها را به موجودات فضایی که ما حتی به وجود داشتن آنها اطمینانی نداریم، نسبت دهد.

مارک لنر می گوید:

” نخستین بار در سال 1972 به مصر رفتم و حدود 13 سال در آنجا زندگی کردم. من روی ایده­‌های آتلانتیس و ادگار کیسه و غیره تمرکز کردم. بنابراین شروع به بررسی آنها کردم. روز به روز و سال به سال هر چیزی که در مصر می­ دیدم ساخته­ ی دست بشر بودند و نشانه‌­ های نیروی بشری در­ آنها دیده می شد”.

در واقع، نشانه­‌هایی که از ابزار روی سنگ­‌ها باقی‌مانده بودند، مشابه نمونه­‌های امروزی هستند که نشان می‌­دهد مصریان چگونه سنگ‌­ها را جابجا می‌کردند و سازه‌ها را می‌ساختند. شواهدی که نشان می‌دهد این بناها ساخته­ ی دست بشر هستند، خیلی بیشتر از شواهدی است که آن را نقض می­‌کند.

لنر ادامه می دهد:

” تمام یافته‌ ها، من را بیشتر و بیشتر متقاعد می­‌کند که در حقیقت این مردم جامعه هستند که مجسمه ابوالهول و اهرام ثلاثه مصر را ساخته‌اند. به همین علت هر زمان که به جیزه (شهری در نزدیکی قاهره) برمی­گردم، احترامم نسبت به مردم آنجا و آن جامعه بیشتر می­­شود. برای من خدمات و کار­هایی که آنها انجام داده­ اند، شگفت انگیزتر است”.

یکی از قطعی­‌ترین شواهدی که در اختیار ما است، نقاشی بر روی آثار سنگی باستانی در جاهایی که در معرض نمایش نیستند است که اشاره به نقاشی جابجایی مجسمه روی سورتمه توسط کارگران دارد.

لنر آزمایش خود را انجام داد، این یک آزمایش مینیاتوری مانند سنجش بن نبود، بلکه یک آزمایش با استفاده از افراد واقعی و سنگ و سورتمه چوبی واقعی بود. فقط این بار آنها سورتمه را بر روی غلطک‌­های چوبی قرار دادند. بنابر تایید آزمایش بن، نتایج ثابت می‌­کند که مردم می‌­توانند سنگ­‌ها را به حرکت درآورند.

علاوه بر این، مصریان از بارکش‌­های شناور برای انتقال سنگ­‌ها از رودخانه‌­ها و کانال­‌ها استفاده می­‌کردند و تمام این روش‌­ها برای ساخت اهرام ثلاثه مصر نیز به کار گرفته می‌‌شد.

به عنوان مثال، یک مرد در میشیگان با استفاده از تکنیک­‌های ساده خود و جابجا کردن و بالا بردن بلوک‌های سنگی که وزنشان حدود صد­ها پوند تا چندین تن می‌­ رسید، برای خود استون هنج (Stonehenge) درست کرد. مصریان هم می‌توانستند این کار را انجام دهند، اما با نیروی انسانی بیشتری قادر به ساخت چنین چیزی بودند.

یکی دیگر از کارشناسان هرم بزرگ، زهی هاوس نیز موافق این نظریه است:

ما بسیار خوش شانس هستیم، زیرا شواهد کامل کارگرانی که اهرام ثلاثه را ساخته­ اند را پیدا کردیم. مارک نانوایی را پیدا کرد و ما اردوگاه و کتیبه­ های هریگلیف را یافتیم. ما هنرمندانی که مجسمه­ ی سرپرست را می­ساختند و بازرس ساختمان­ آرامگاه­ها و مدیر آنها را یافتیم. ما حدود 25 چیز منحصر به فرد مرتبط با این افراد پیدا کردیم.

زمانیکه این سوال پرسیده شد که چه کسی اهرام ثلاثه مصر را ساخته است، هاوس این پاسخ را داد:

این مردم مصر بودند که اهرام ثلاثه را ساختند. هرم بزرگ با شواهد و مدارک تاریخ گذاری شده است و به 4600 سال پیش، دوران سلطنت خوفو مربوط می­ شود. آنها مردم یک تمدن گمشده و از فضا نیستند. آنها مصری هستند و اسکلت آنها در اینجا است و توسط محققان و پزشکان مورد بررسی قرار گرفته است. نژاد همه‌­ی این افراد مصری است.

این ایده که انسان­‌ها قادر به ساختن این سازه­‌های بزرگ نبودند و ما باید انتظار کمک الهی یا کمک موجودات فضایی را داشته باشیم توهین آمیز است. مردم باستان تکنیک‌های مختلفی برای برش سنگ و جابجایی آن داشتند و  توانستند نیروی انسانی را که در جهان مدرن امروز نادیده گرفته می‌شد، تحت کنترل خود دربیاورند. در حالی که امروزه بشریت قادر است نیروی انسانی را با ماشین‌ها جایگزین کند، ساخت و ساز تنها با یک تیم کوچک و با افرادی کم امکان پذیر است و ساخت سازه‌های غول پیکری همچون اهرام مصر نیازمند ده‌ها هزار نیروی انسانی است که از ابزارها و تکنیک‌های اولیه استفاده می‌کنند.

اما واقعیت این است که آنها اهرام ثلاثه را ساختند، و نژاد بشر بایستی به آن دستاورد افتخار کند و از آن درس بگیرد؛ زیرا آن تنها تاریخ مصریان نیست، بلکه تاریخ بشر است و موجودات فضایی هیچگونه ارتباطی با آن ندارند.

اما هنوز رازهایی وجود دارد که این را با شک مواجه می سازد که آیا واقعا این سازه ها، توسط بشر ساخته شده اند یا دست های دیگری نیز در آن دخیل بودند. شاید در آینده این نیز به درستی کشف شود.

منبع:Ancient-Code

آریاتودی – بخش مطالب خواندنی

Print Friendly, PDF & Email