ببرک ارغند، نویسنده کتاب های مشهور “پهلوان مراد” و “اسپی که اصیل نبود” روز پنجشنبه (31 اسد) در سن 73 سالگی درگذشت.

به گزارش بخش ادبیات آریاتودی؛ ببرک ارغند که از نویسندگان چپ گرای افغانستان بود و از مشهورترین ادیبان دوره حاکمیت حزب دموکراتیک خلق در کشور به شمار می رفت؛ هفته پیش در هالند به علت ایست قلبی فوت کرد.

آقای ارغند از مهم ترین و باعقیده ترین نویسندگان حزب خلق در دهه شصت خورشیدی بود و در درشته ادبیات فارسی و علوم بشری در دانشگاه کابل تحصیل کرده و مدرک دکترای خبرنگاری خود را از بلغارستان کسب نموده بود.

اندیشه وی در رمان ها، مقالات و سایر کتاب هایش “ریالیزم سوسیالیستی” بود.

خلیل رمان از نویسندهای صاحب نام کشور می گوید: ” دهه شصت و روندی ‌که در یک حرکت اجتماعی- سیاسی افغانستان آغاز شده بود، عمده‌ ترین نویسند‌گان آن دهه و حتا در زمان حاضر اهل سیاست، نویسند‌گان، ترجمه کننده و ویراستاران و این چنین شخصیت‌های جامعه، از نگاه حرفه‌ ای در یک طیف گسترده به حزب دموکراتیک خلق و حزب وطن ارتباط داشتند”.

برخی از نویسندگان گمنامی آقای ارغند را به این دلیل می دانند که چون آثار وی بازتاب دهنده اندیشه سوسیالیستی بود؛ پس از فروپاشی حکومت دموکراتیک خلق در افغانستان، نوشته هایش نیز در جامعه افغانستان به حاشیه رفت و دیگر کسی اجازه نشر آن را نداد.

حسین فخری، دیگر نویسنده افغانستانی که دربارۀ ببرک ارغند مطالبی نوشته است؛ ارغند را نویسنده‌ ای می‌ داند که در اثرهایش زند‌گی طبقه پایین جامعه بیشتر برجسته شده‌ است: ” ادبیات داستانی، مرهون نویسندگانی همچون ببرک ارغند است و نبود و درگذشت ایشان یک ضربه سنگین به ادبیات داستانی کشور به ویژه به ادبیات مهاجرت تلقی و پنداشته می‌شود”.

مرجان، دفترچۀ سرخ، پهلوان مراد، اسپی ‌که اصیل نبود، کفتربازان، خانوادۀ ما، سفر پرندگان بی بال، اندوه و راه سرخ از اثرهای ببرک ارغند می باشند. کتاب سه جلدی راه سرخ وی، برنده جایزه سال همان زمان از سوی حزب دموکراتیک خلق نیز گردیده بود.

آریاتودی – بخش ادبیات

Print Friendly, PDF & Email