جشنواره سینمایی افغانستان به مناسبت صدمین سالگشت استرداد استقلال کشور در کابل آغاز به کار کرد.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی؛ ریاست “افغان فلم” اعلام کرده که صد فلم از دوره های مختلف کشور در چهار سالن در شهر کابل در این جشنواره به نمایش گذاشته خواهد شد. این جشنواره رسما از روز شنبه (12 اسد) آغاز به کار کرد.

خانم صحرا کریمی رییس افغان فلم در خصوص این جشنواره گفت: ” تنها هدف برگزاری این جشنواره نشان دادن فیلم‌های تاریخ سینمای کشور است که مردم آن را به فراموشی سپرده‌اند. بیشتر مردم یادشان نیست که ما روزی روزگاری سینمایی داشته‌ایم”.

به گفته وی؛ برای این جشنواره 4 میلیون افغانی هزینه در نظر گرفته شده و این مهم ترین گام برای تبارز و گسترش فعالیت های سینمایی در افغانستان به شمار می رود.

او تاکید کرد که در این بین دولت افغانستان هیچ ایده ای برای پخش فلمی خاص ارایه نکرده و وی به عنوان رییس این نهاد فرهنگی – سینمایی برای انتخاب فلم های در حال نمایش آزاد بوده است.

 

 

تالارهایی که این فلم ها در آن به نمایش گذاشته می شود شامل تالار سینمایی”آی خانم” در پل سرخ، تالار دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه کابل، تالار سینمایی افغان فلم و نما رسانه در برچی می باشد.

خانم کریمی از مردم خواست تا از این جشنواره استقبال کرده و از فلم های به نمایش گذاشته شده استفاده لازم را ببرند؛ زیرا این فلم ها دستاوردها و اتفاقات فرهنگی چند دهه اخیر افغانستان را به خوبی روی پرده آورده است.

او گفت: ” هر چند شاید این جشنواره درآمد چندانی به افغان فلم نداشته باشد؛ ولی از استقبالی که مردم افغانستان از ساخته های فلم کشور می‌کنند بیشتر و ارزشمند‌تر از صدها میلیون افغانی است، من به این ایمان دارم”.

ریاست افغان فلم می گوید که فلم های انتخاب شده برای نمایش از بین آثاری گزینش شده که جزو بهترین های سینمای افغانستان ظرف چند دهه گذشته بوده است.

تکت این جشنواره برای دانشجویان “20 افغانی” و مردم عادی “50 افغانی” تعیین شده است. از این مبلغ، بخشی هم به تالارهایی اختصاص می یابد که فلم ها در آن به نمایش گذاشته می شود.

صحرا کریمی که خود یک فلم ساز مطرح کشورمان به حساب می آید و جوایز بین المللی مورد توجهی را نیز از آن خود کرده؛ به تازگی به عنوان رییس افغان فلم آغاز به کار کرده است. او می گوید: “افغان فلم روزی به یک اداره تولید فلم مبدل خواهد شد”.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email