نماینده دایمی ایران در سازمان ملل متحده می گوید که “اینستکس” در شرایط فعلی به موتری شباهت دارد که بدون تیل است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ مجید تخت روانچی، نماینده دایمی ایران در سازمان ملل برنامه های بازرگانی اتحادیه اروپا برای ایران موسوم به “اینستکس” را در شرایط کنونی ناکارآمد توصیف می کند.

وی می گوید: ” از زمانی که امریکا از برجام خارج شد اروپایی ها کار ملموسی انجام نداده اند، یعنی برجام (توافقنامه هسته ای ایران با اتحادیه اروپا، روسیه و امریکا) به درستی کار نمی کند. ما نمی توانیم به ایفای تعهدات خود در برجام به صورت یک طرفه ادامه دهیم و از منافع آن بهره مند نشویم”.

این مقام ایرانی در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که روز جمعه گذشته، “هلگا اشمیت” دبیرکل بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست کمیسیون مشترک برجام از آغاز عملیاتی شدن برنامه “اینستکس” خبر داده بود.

اما آقای تخت روان چی دیروز (8 سرطان) ظاهرا با کم اهمیت تلقی کردن این موضوع اظهار کرد: ” ما بیش از این نمی توانیم صبر کنیم، کسی را تهدید نمی کنیم و برای کسی ضرب الاجل هم تعیین نمی کنیم، ما طرحمان را به آنها گفته ایم که اگر اقدامی نکنند تعهداتمان {در زمینه برنامه های هسته ای} را کاهش می دهیم”.

اما وی تصریح کرد که کشورش برنامه ای برای خروج کامل ایران از برجام ندارد.

ایران روز هشتم می (۱۸ ثور سال جاری) همزمان با سالگرد خروج امریکا از برجام اعلام کرد که در صورت عدم اجرای تعهدات بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه در قالب برجام تا هفتم جولای (۱۶ سرطان)، دیگر به تعهدات خود در مورد سطح غنی سازی یورانیوم و راکتور آب سنگین اراک پایبند نخواهد بود.

این مساله با موجی از اعتراضات در سطح اتحادیه اروپا مواجه گردید. این اتحادیه اعلام کرد که اروپا به تعهداتش در قبال ایران پایبند است و کاهش عهد ایران نسبت به برجام “منطقی” نیست.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email