دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا و کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، روز یکشنبه ( 9 سرطان) در یک اقدام بی‌ سابقه در محل منطقه خلع سلاح شده میان دو کوریا با هم ملاقات کردند.

به گزارش بخش جهانی آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ در محل مرز کوریای شمالی و جنوبی، کیم جونگ اون از دونالد ترامپ دعوت کرد که وارد خاک کشورش شود و او نیز پذیرفت..

سپس رهبران دو کشور چند گام به سوی شمال حرکت کردند و در خاک کوریای شمالی با هم دست دادند.

آقای ترامپ نخستین رییس‌جمهور امریکاست که پا در خاک کوریای شمالی گذاشته است. این سومین دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون است.

منتقدین می‌گویند: این دیداری نمایشی است که نتیجه روشنی ندارد؛ اما برخی ناظران نیز معتقدند که این دیدار می‌تواند بر آینده مذاکرات میان دو کشور اثر بگذارد.

آخرین دیدار این دو رهبر به شکل ناگهانی و بدون هیچ نتیجه‌ ای به پایان رسیده بود.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، بعد از دست دادن در خاک کوریای شمالی بار دیگر به سوی مرز قدم زدند و رهبر کوریای شمالی به همراه رییس ‌جمهور امریکا وارد خاک کوریای جنوبی شد.

 

 

در این لحظه، دونالد ترامپ در کنار کیم جونگ اون در جمع خبرنگاران گفت: ” این روزی بزرگ برای جهان است”.

رهبر کوریای شمالی نیز در پاسخ گفت: ” فکر می‌کنم این اقدام (ورود خاک کوریای شمالی تمایل (ترامپ) به پاک کردن گذشته تاریک و گام گذاشتن به آینده ‌ای جدید است”.

رییس‌ جمهور امریکا در حضور خبرنگاران از کیم جونگ اون تشکر کرد که او را به خاک کوریای شمالی دعوت کرد.

او همچنین گفت: ” وقتی من این موضوع را (ملاقات در منطقه مرزی) در شبکه‌ های اجتماعی منتشر کردم، اگر رییس کیم (عنوان رهبر کوریای شمالی) دعوت را نمی‌ پذیرفت، برای من در برابر چشم رسانه‌ ها خیلی بد می‌ شد. خیلی سپاسگزارم که او پذیرفت این دیدار انجام شود چون خیلی برای من و برای ایشان خوب شد”.

این دیدار در منطقه خلع سلاح شده میان دو کوریا رخ داد. این منطقه یک نوار مرزی است که دو کوریا را از هم جدا می‌ کند و هیچ گونه تاسیسات نظامی در آن قرار ندارد.

این دیدار بی ‌سابقه در پی دعوت ناگهانی دونالد ترامپ از رهبر کوریای شمالی رخ خواهد داد.

مون جه‌-‌این رئیس‌جمهور کوریای جنوبی که در واقع میزبان رسمی دونالد ترامپ در این سفر است، در این دیدار حضور نداشت. البته او رییس‌ جمهوری امریکا را تا محل منطقه خلع سلاح شده مرزی همراهی کرده بود.

رهبران دو کشور بعد از دست دادن وارد در خاک کوریای شمالی، وارد خاک کوریای جنوبی شدند و در اتاقی در برابر خبرنگاران قرار گرفتند.

کنفرانس خبری پیش از دیدار

آقای ترامپ در حال حاضر در کوریای جنوبی است و در کنفرانس خبری مشترک با رییس‌ جمهور کوریای جنوبی پیش از دیدار گفت؛ روز گذشته ناگهان این ایده به ذهنش رسیده که با کیم جونگ اون در منطقه مرزی دیدار کند.

به گفته دونالد ترامپ، رابطه او و کیم جونگ اون “بسیار خوب” است.

او همچنین گفت که در زمان باراک اوباما، دولت امریکا به کوریای شمالی “التماس می‌کرد” که رهبر انی کشور با آقای اوباما ملاقات کند، اما کیم جونگ اون حاضر نبود با اوباما ملاقات کند.

تاکنون هیچ از یک از روسای جمهوری امریکا، در زمان قدرت، وارد این منطقه نشده‌‌ اند.

 

 

دیدار دوباره رهبران آمریکا و کره شمالی چه اهمیتی دارد؟

از آنجا که این دیدار به شکل ناگهانی رخ می‌دهد، فرصت چندانی وجود نداشته که مذاکرات بیشتر و جدی ‌تری انجام شود و به همین دلیل انتظار می ‌رود که ملاقات دو کشور بیشتر ارزش نمادین داشته باشد.

دولت امریکا در تلاش است در جریان مذاکره با کوریای شمالی، این کشور را قانع کند تا از برنامه تسلیحات هسته ‌ای خود دست بشوید و به خلع سلاح هسته‌ ای تن بدهد

تا اینجا رهبران دو کشور بر سر “خلع سلاح کامل شبه جزیره کوریا از تسلیحات هسته‌ ای” توافق کرده‌اند.

این توافق قرار است در نهایت موجب شود تا تحریم کوریای شمالی پایان یابد.

آریاتودی – بخش جهانی

Print Friendly, PDF & Email