پس از کش و قوس های بی شمار در مجلس نمایندگان افغانستان، بالاخره میررحمان رحمانی به عنوان رییس این اتاق برگزیده شد.

به گزارش بخش پارلمانی آریاتودی؛ در دور نهایی انتخابات مجلس، در روز شنبه هفته جاری (8 سرطان) نمایندگان توافق کردند که میررحمان رحمانی که پیشتر با جنجالی شدن تنها یک رای، از رسیدن به ریاست مجلس بازماند؛ بر این کرسی تکیه بزند.

او با کسب 136 رای موافق، توانست به این مقام دست یابد. مجموع آرای داده شده 245 نماینده بود که آقای رحمانی با کسب 1+50 رای از مجموع آرا، حایز مقام ریاست گردید.

در این جریان، خان محمد وردک که در برابر رحمانی قرار داشت؛ با کسب 96 رای، شکست را در برابر وی پذیرفت. آقای وردک پس از اعلام نتایج گفت: برای همکاری با رییس دور هفدهم مجلس نمایندگان افغانستان آماده است.

 

 

جنجال های چهل روزه در مجلس

آقای رحمانی در حالی موفق شد به این کرسی دست یابد که ظرف بیشتر از یک ماه اخیر، صحن مجلس نمایندگان افغانستان، شاهد جنگ و جدل های فراوان بود. تنشی که منجر به زخمی شدن چند نفر – از جمله یکی از نمایندگان – انجامید. این مساله بازتاب های منفی گسترده ای در سطح افغانستان و جهان داشت.

تنها به علت اختلاف روی یک رای جنجالی، میررحمان رحمانی که خود را حایز جایگاه ریاست می دانست با مخالفت شماری از نمایندگان رو به رو شد.

کمال ناصر اصولی رقیب آقای رحمانی با 55 رای در برابر وی ایستاده و یک رای جنجالی را علت عدم کسب امتیاز لازم برای ریاست او دانست.

موج تنش به حدی بالا گرفته بود که حتا رییس جمهور غنی در چند بیانیه از اعضای مجلس خواست تا به این مشکل پایان دهند در غیر این صورت، دیوان عالی افغانستان در این رابطه تصمیم خواهد گرفت.

 

رییس دور هفدهم مجلس نمایندگان کیست

 

میر رحمان رحمانی در 1341 در ولسوالی بگرام ولایت پروان به دنیا آمد. وی یک دوره آموزش های نظامی خود را در روسیه سپری کرده و در ارتش افغانستان با درجه ژنرالی ایفای وظیفه نموده است.

وی یکی از بازرگانان پرنفوذ افغانستان است که پیش از ورود به مجلس نمایندگان، ریاست اتاق تجارت ولایت پروان را به عهده داشته است.

پس از ورود به مجلس، در دوره شانزدهم وی ریاست کمیسیون اقتصادی این نهاد را به عهده داشته است.

آریاتودی – بخش پارلمان

Print Friendly, PDF & Email