خلیل صدیق رییس کنار رفته بانک مرکزی افغانستان می گوید که روزانه هزاران دالر امریکایی از راههای زمینی و هوایی به ایران می رود.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ آقای صدیق هفته جاری از سمت ریاست بانک مرکزی کشور استعفا داد. شرایط بحرانی ارزش افغانی در برابر دالر و دیگر ارزها، علت اصلی کنار رفتن وی عنوان شد؛ اما او علتش را “وضعیت جسمی” خود خوانده بود.

حالا او ظاهرا لب به سخن گشود و قصد دارد به بخشی از بحران جاری پولی در کشور اشاره کند.

آقای صدیق در گفتگو با طلوع نیوز می گوید: ” در کنار قاچاق دالراز بازارهای کشور، سفید شدن روز افزون پول‌های سیاه در نظام پولی کشور بسیار زیان بار است. تاکنون از کسانی که پول‌ های گزاف هزینه می ‌کنند و موترهای شیشه سیاه گران بها دارند؛ هیچ کسی نپرسیده است که این پول‌ها را از کجا آورده اند”.

او اذعان می دارد که روزانه صدها هزار دالر امریکایی از راههای قانونی و غیرقانونی – اعم از هوایی و زمینی – از افغانستان خارج شده و به ایران برده می شود. تحریم های امریکا بر ضد ایران باعث شده که نرخ دالر در این کشور به شدت سیر صعودی پیدا کرده و همین مساله، علت اصلی ورود دالر بیشتر به بازارهای این کشور شده تا قیمت این ارز در حالت تعادل باقی بماند.

او می گوید: ” وقتی که از کشورهای همسایه، تروریست وارد افغانستان می شود؛ سلاح وارد می شود؛ به همین سادگی اسعار هم از افغانستان خارج می شود. کار پیچیده ای نیست”.

وی در خصوص پول های کثیف و سیاهی که در تجارت افغانستان وجود دارد اظهار می کند: ” این کسانی که لندکروزرها سوار می ‌شوند؛ میلیون ‌ها دالر مصرف می کنند؛ شما هم می دانید ما هم می دانیم، یک کسی می بود که از این ‌ها می پرسید که این پول ‌ها منابعش از کجا است؟ البته یک وقتی خواهد رسید که از این ‌ها پرسیده شود؛ چون بالاخره این مساله باید برای مردم یک روزی روشن شود”.

آقای صدیق می گوید که در حال حاضر هیچ منبع رسمی داد و ستد پولی میان افغانستان و ایران وجود ندارد و حتا پول تجارت دو میلیارد دالری بین دو کشور نیز از راه های غیر رسمی انجام می گیرد.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email