رییس بانک مرکزی افغانستان در پی بحران ارزی و مشکلات پولی در کشور، استعفای خود را اعلام کرده است.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ منابعی در ارگ ریاست جمهوری گفته اند که خلیل صدیق رییس بانک مرکزی کشور استعفای خود را به رییس جمهور ابلاغ کرده و این تصمیم از سوی اشرف غنی پذیرفته شده است.

استعفای رییس بانک مرکزی در حالی خبرساز می شود که نرخ اسعار خارجی در برابر پول افغانی در بی سابقه ترین حالت ممکن قرار داشته و به بالاترین حد خود ظرف نزدیک به دو دهه گذشته رسیده است.

قاچاق دالر به ایران و سایر کشورها و همچنین کمبود منابع تولیدی در کشور، همیشه از سوی بانک مرکزی، علت اصلی سقوط ارزش افغانی عنوان شده است. هم اکنون یک دالر امریکایی در بازارهای ارزی کشور تا بیشتر از هشتاد افغانی هم معامله شده که نرخی نگران کننده را نشان می دهد.

گفته می شود که آقای صدیق خبر استعفای خود را تایید کرده و اظهار نموده است که به علت بیماری ای که عاید حالش است دیگر قادر به ادامه کار در این سمت نیست.

ارگ ریاست جمهوری تاکنون چیزی در این مورد نگفته است.

خلیل صدیق از 17 سرطان 1394 و پس از آنکه از مجلس نمایندگان رای اعتماد خود را به دست آورد؛ رسما در پست ریاست بانک مرکزی افغانستان فعالیت داشت.

بانک مرکزی افغانستان بزرگترین مرجع نظارت ارزی و کنترل نهادها و موسسات پولی در کشور است که فعالیت در این بخش برای بسیاری از مسوولین آن، چندان بی دردسر نبوده است.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email