فرانکو زفیرلی کارگردان، تهیه کننده، فیلمنامه نویس ایتالیایی در سن ۹۶ سالگی در خانه ‌اش در رم درگذشت. زفیرلی بیشتر به خاطر اقتباس‌های سینمایی از آثار ویلیام شکسپیر، شاعر و نمایشنامه‌ نویس بریتانیایی مشهور بود.

اولین فلم او “رام کردن زن سرکش” (۱۹۶۷) بود که بر اساس نمایشنامه‌ ای به همین نام نوشته شکسپیر ساخته شد. این فلم در ژانری کمدی رومانتیک و با بازی الیزابت تیلور و ریچارد برتون بود که توجه زیادی را به خود جلب کرد.

رمئو و ژولیت(1968)

فلم “رومئو و ژولیت” (۱۹۶۸) که نامزد دریافت چهار جایزه اسکار، از جمله جایزه اسکار بهترین کارگردان بود؛ یکی دیگر از موفقیت ‌آمیزترین اقتباس‌های سینمایی نمایش شکسپیر به شمار می آيد.

یکی دیگر از اقتباس ‌های سینمایی‌ آقای زفیرلی از نمایشنامه ‌های شکسپیر، فلم “هملت”‌ با بازی مل گیبسون و گلن کلوز است.

داریو ناردلا، شهردار فلورانس – شهر زادگاه زفیرلی – بعد از انتشار خبر درگذشت کارگردان ایتالیایی در توییتی نوشت:‌ ” فرانکو زفیرلی یکی از بزرگترین انسانهای فرهنگی، امروز صبح درگذشت. خدانگهدار استاد. فلورانس هیچگاه تو را فراموش نخواهد کرد”.

فرانکو زفیرلی در سال ۱۹۹۴ به عنوان سناتور از حزب “فورزا ایتالیا” به رهبری سیلویو برلوسکنی به پارلمان ایتالیا راه پیدا کرد و هشت سال در پارلمان حضور داشت.

او درباره این تجربه در سال ۲۰۱۳ میلادی به یورونیوز گفته بود: ” من زندگی به عنوان یک سیاست ‌مدار نداشتم. بیشتر سعی می ‌کردم بنا به تعهدم، بر کیفیت زندگی مردم ایتالیا تاکید کنم. این کار را هم بر اساس یک بینش سیاسی و فیلسوفانه ضد فاشیسم، در معنای عام کلمه، انجام می ‌دادم. سیاستمداران نباید به فرهنگ کاری داشته باشند؛ چرا که آن‌ ها کاری جز بی خردی و دغل بازی یاد ندارند. افراد فرهنگی هم نباید وارد سیاست شوند؛ چون در ایتالیا این کار ممکن نیست”.

فرانکو زفیرلی افزون بر کارگردانی، تهیه کننده، نویسنده، منتقد سینما و کارگردان اپرا نیز بود.

یکی دیگر از آثار سینمایی مشهور زفیرلی می‌توان به مجموعه تلویزیونی “عیسی ناصری” (۱۹۷۷) اشاره کرد.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش سینما

Print Friendly, PDF & Email