وزرای مالیه کشورهای اتحادیه اروپا می گویند که برای رسیدن به یک توافق همه جانبه در خصوص بودجه مشترک اتحایه اروپا، یک نشست فوق العاده برگزار خواهند کرد.

به گزارش بخش اروپای آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ مقامات اقتصادی منطقه اروپا که ظرف روزهای پنجشنبه و جمعه (23-24 جوزا) پیرامون بودجه مشترک اتحادیه اروپا رایزنی دارند می گویند که در روزهای پیش رو و به هدف به نتیجه رسیدن موضوع بودجه این اتحادیه یک نشست فوق العاده برگزار می کنند.

این مقامات قصد داشتند که طی روزهای یاد شده به این نتیجه دست یابند که بودجه این اتحادیه از طریق کسب درآمدهای مالیاتی و یا جذب کمک های مالی از سایر کشورهای توانمند اروپایی عضو تامین شود و  این مورد تمام کشورهای این اتحادیه را به این مساله راضی کنند.

با این وجود، نرسیدن به یک اجماع کلی در مورد منابع مالی اجرای این طرح و نحوه توزیع آن موجب شد تا تصمیم‌ گیری در مورد اصلاح ساختار بودجه اتحادیه اروپا نیز به تعویق بیافتد.

مطابق گفته‌های مقام‌های رسمی اتحادیه اروپا، اساس اختلاف نظر وزرای مالیه این نهاد، بر این است که آیا بودجه اتحادیه باید با هدف کمک به ثبات اقتصادی اعضای در شرایط رکود تنظیم شود یا به منظور افزایش توان رقابتی آنها.

در واقع کشورهای اروپای شرقی بیشتر موافق اتخاذ سیاست تقسیم کمک‌های مالی اتحادیه اروپا در میان کشورهای بحران ‌زده هستند؛ ولی در مقابل جبهه اروپای شمالی به رهبری هالند بر این امر تاکید دارد که کمک‌های اروپا باید با هدف حمایت از اقتصادهای رقابتی و معاملات پایاپای اقتصادی کشورها توزیع شود.

با این وجود برونو لومر، وزیر مالیه فرانسه، نشست روز جمعه در لوکزامبورگ را گامی مهم برای حصول توافق در مورد بودجه اتحادیه اروپا ارزیابی کرد.

آقای لومر گفت: ” اجرای بودجه جدید اتحادیه از سال ۲۰۲۱ میلادی آغاز خواهد شد و با اجرای آنها نه تنها کارکرد منطقه یورو بهبود خواهد یافت بلکه شاهد وقوع یک انقلاب کوچک و تغییر بازی خواهیم بود”.

پیشتر امانویل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه پیشنهاد تامین یک منبع مالی چند صد میلیارد یورویی را برای پیشبرد اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشورهای عضو پیمان یورو را ارایه کرده بود.

آریاتودی – بخش اروپا

Print Friendly, PDF & Email