“فور اکس” یکی از بزرگترین سرمایه گذاران خدمات اینترنتی و آنلاین افغانستان اعلام کرده که صدها میلیون دالر در این کشور زیان دیده است.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ این شرکت از سرمایه گذاران اصلی اینترنتی در بازار نفت، طلا و ارز در جهان به شمار می رود که گفته می شود روزانه دهها میلیارد دالر، هجم معاملات این شرکت می باشد.

اما حالا این شرکت می گوید که سرمایه گذاران آن و اکثر کسانی که از این طریق در بازار افغانستان سرمایه گذاری کرده اند؛ صدها میلیون دالر ضرر مالی داشته اند.

این سرمایه‌ گذاران می‌ گویند که میلیاردها دالر به همین بهانه از افغانستان خارج شده و به بیرون از کشور منتقل گردیده است.

این درحالی است که معامله ‌های بازار “فور اکس” در افغانستان چهارده سال پیش به شکلی کاملا غیرشفاف و بدون حساب و کتاب، نخست در میان تاجران و صرافان و سپس در میان جوانان تازه کار از سوی شرکتی زیر نام “ویژن” گسترش یافت.

احمد فواد، یکی از سرمایه‌ گذاران در بازار “فور اکس” می گوید که از پنج سال بدین سو در این بخش کار می ‌کند.

وی مدعی است که تاکنون ده‌ ها هزار دالر را در این بازار از دست داده ‌است. زیرا اکثر “بروکرهایی”( شرکت های کارگزاری که نرخ های بازار را به مشتریان خود ارایه نموده و دستورات معاملاتی مشتریان را اجرا می کند) ‌که در این عرصه فعالیت دارند به شکل جعلی بوده و قصدشان فقط کسب منفعت است.

گزارشاتی از این جریان حاکی از این است که تاکنون بیش از هفده هزار تن در شهر قندهار در کاروبار بازار “فور اکس” فعالیت داشته اند که همگی با شکایتی مشابه از ضررهای بزرگ در این عرصه یاد کرده اند.

حتا گفته می شود که برخی از مالباخته گان تا دهها میلیون دالر را نیز در این راه از دست داده اند.

سرای شهزاده، بازار صرافی کابل

خدمات اینترنتی و آنلاین معاملات ارزی و بازرگانی در افغانستان

خدمات فوراکس اکنون در کنار شرکت ‌های دیگر از سوی شمار بزرگی از صرافی‌ ها نیز عرضه می‌ شود.

عبدالرحمان زیرک، عضو اتحادیه سراسری صرافان افغانستان می گوید: ” بانک افغانستان بخواهد یا نخواهد این کار در تمام افغانستان انجام می‌شود — اکنون هم جریان دارد. راهکار این است که {این خدمات} قانونی شود و لایحه‌ ای برایش ساخته شود. وگرنه این سوءاستفاده ها به نام شرکت فور اکس برای همیشه وجود خواهد داشت”.

به بیان وی؛ درعقب این خدمات “فریب‌ کارانه” فور اکس در سال‌های گذشته و نیز اکنون، بازرگانی بنام “بشیر گل‌ زاده” قراردارد. او می گوید که این شخص در سال ‌های گذشته شرکت “ویژن” و اکنون شرکت ‌های دیگری بنام‌ های “اف اکس زون” و “یونی فکس” را در بازار افغانستان فعال و از این راه، بهره برداری های زیادی کرده است.

برخی دیگر از صرافان می گویند که فعالیت این شرکت ها کاملا پنهانی و با اشکال گوناگون انجام می شود و هم اکنون در شماری از شهرهای کشور فعال می باشند.

احمدشاه هوتک، نماینده “بشیر گل ‌زاده”، می ‌پذیرد که آنان بنیانگذار خدمات فور اکس در افغانستان هستند؛ اما مدعی است که با شرکت‌ هایی که در حال حاضر در این بخش کار می ‌کنند هیچ پیوندی ندارند.

او می گوید: ” شرکت خدمات ملی ویژن به اجازه وزارت تجارت و بانک مرکزی افغانستان فعالیت خود را شروع کرد و به درخواست آنان هم فعالیت‌های خود را مسدود نموده است”.

اما بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده است که اکثر شرکت ها و افرادی که زیر نام “خدمات اینترنتی و معاملات بانکی آنلاین” با عناوینی چون “فور اکس” فعالیت دارند؛ هیچ گونه جوازی برای فعالیت خود دریافت نکرده و به تبع، هیچ نوع نظارتی قانونی هم بر این نوع خدمات وجود ندارد.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email