رییس بانک مرکزی عدم تعادل در میزان صادرات و واردات در کشور، جنگ و بی ثباتی سیاسی در افغانستان را عامل اصلی نوسان ارزی در کشور می داند.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ خلیل صدیق رییس بانک مرکزی افغانستان می گوید که این نهاد قادر نیست نقشی در افزایش تولیدات داخلی و صادرات ایفا کرده و یا بحران سیاسی در کشور را از بین ببرد. این مساله باعث نوسانات ارزی در کشور شده و این نهاد راه حلی برای این علت ندارد.

به گفته وی؛ افغانستان در سال گذشته نزدیک به هفت و نیم میلیارد دالر واردات داشته؛ در حالی که نرخ صادرات کشور تنها 875 میلیون دالر بوده که این موضوع به خودی خود ثبات پولی را در افغانستان برهم می ریزد.

وی بی ثباتی سیاسی و جنگ را از دیگر عواملی می داند که این چالش مشکلاتی چون عدم رشد تولید و سرمایه گذاری های بنیادی به بار می آورد و قطعا در راستای کاهش ارزش پول افغانی موثر است.

وی تاکید می کند که این نهاد “نه وظیفه دارد و نه قدرت این را دارد که این مشکلات را {توازن در صادرات و واردات و کاهش چالش های سیاسی} رفع کند”.

آقای صدیق اظهار می کند که با این حال، بانک مرکزی کشور با جمع آوری نزدیک به 35 میلیارد دالر پول نقد که به صورت راکد در بازار موجود بود؛ تلاش کرده است تا از تورم پولی در بازار جلوگیری کند.

وی مدعی است که عملکرد این بانک بهتر از سیاست گزاری های کشورهای منطقه بوده و نوسانات ارزی در افغانستان بسیار پایین تر از چالش های ارزی کشورهای همسایه بوده است.

این در حالی است که قاچاق ارز خارجی از افغانستان، ظرف چند سال اخیر، تبدیل به یکی از مشکلات عمده در این زمینه شده است. محمد حامد رییس اداره مبارزه با جرایم سنگین وزارت داخله افغانستان می گوید که تنها ظرف یک سال گذشته، این نهاد از قاچاق یک میلیارد و 800 میلیون دالر امریکایی به خارج از کشور جلوگیری کرده است.

یک دالر امریکایی هم اکنون در بازارهای کشور نزدیک به 80 افغانی معامله می شود که ظرف بیشتر از یک دهه گذشته بی سابقه ارزیابی شده است.

این مساله باعث شده بود که رییس بانک مرکزی امروز به مجلس سنا فراخوانده شود.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email