فاکس نیوز به نقل از دیده‌بان سازمان ملل گزارش می‌دهد که نامزدی افغانستان تحت حاکمیت طالبان به شورای حقوق بشر سازمان ملل هنوز پابرجا است. افغانستان در زمان حکومت پیشین از حوزه آسیا- اقیانوسیه به این کرسی نامزد شده بود. ۷ کشور از این حوزه برای کسب ۳ کرسی با هم رقابت می‌کنند.

همچنین در ماه اکتوبر امسال قرار است ۱۸ کشور برای کسب ۱۴ کرسی در یک دوره سه ساله شورای حقوق بشر سازمان ملل بین هم رقابت کنند.

از حوزه آسیا- اقیانوسیه کشورهای کوریای جنوبی، ویتنام، بنگلادش، بحرین، قرقیزستان، افغانستان و مالدیف با هم برای سه کرسی رقابت می‌کنند.

یک گروه ناظر سازمان ملل بر این احتمال تاکید کرده است که افغانستان تحت کنترول طالبان بتواند در ماه اکتوبر یک کرسی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد کسب کند.

هیلل نویر، مدیر اجرایی یک سازمان ناظر موسوم به دیده‌بان سازمان ملل، گمانه‌زنی می‌کند که طالبان در «دو قدمی» دسترسی به کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل باشد.

فاکس نیوز می‌نویسد که با توجه به عضویت چین، کوبا و ونزویلا، حضور اعضای غیردموکراتیک و دیکتاتور در شورای حقوق بشر سازمان ملل چیز جدیدی نیست.

در همین حال هیلل نور می‌گوید که دولت سابق افغانستان کنترول نمایندگی دایمی سازمان ملل را به دست دارد اما اگر کمیته اعتبارنامه این سازمان سهیل شاهین، فرد معرفی شده از سوی طالبان را به عنوان سفیر افغانستان در سازمان ملل بپذیرد، افغانستان تحت سلطه طالبان برای دسترسی به کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل نزدیک‌تر می‌شود.

سازمان ملل هنوز سهیل شاهین را به عنوان سفیر افغانستان در این سازمان نپذیرفته است و نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل است.

افغانستان در حالی هنوز نامزد کرسی در شورای حقوق بشر سازمان ملل است که با تسلط طالبان، نقض گسترده حقوق بشر در این کشور صورت می‌گیرد.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان یا یوناما چندی قبل با نشر نخستین گزارش حقوق بشری خود گفت: «نظارت ما نشان می‌دهد که با وجود بهبود وضعیت امنیتی، مردم افغانستان به ویژه زنان و دختران از برخورداری کامل از حقوق انسانی خود محروم هستند.»

افغانستان در میزان سال ۱۳۹۶ خورشیدی مطابق با اکتوبر ۲۰۱۷ میلادی برای یک دوره سه ساله عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل را به دست آورد.

محمود صیقل، نماینده‌ی اسبق افغانستان در سازمان ملل هنگام دریافت عضویت افغانستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که این عضویت، جایگاه جهانی افغانستان را بالا‌ می‌برد و به این کشور اعتبار و حیثیت سیاسی بیشتر می‌بخشد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email