مجیب رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی در حکومت پیشین افغانستان می‌گوید زلمی خلیلزاد، اشرف غنی و امرالله صالح در انتخابات ۲۰۱۹، عبدالله عبدالله را تهدید به حمله نظامی کرده بودند. او به افغانستان اینترنشنال گفت که غنی و صالح دستور حمله و اشغال سپیدار را دادند، اما برخی کشورها مانع شدند.

به گفته او بسیاری از سفیران و مقام‌های خارجی نقش تخریب کننده‌ای برای ثبات افغانستان و تامین دموکراسی داشتند.

او می‌گوید زلمی خلیلزاد یک شب پیش از روز تحلیف اشرف غنی، به عبدالله اخطار داد که نتایج را بپذیرد و در مراسم تحلیف اشرف غنی اشتراک کند که از سوی عبدالله رد شد.

مجیب رحیمی که مدت زیادی را به عنوان سخنگو و رئیس مطبوعات ریاست اجراییه و شورای ملی مصالحه پشین در کنار عبدالله سپری کرده می‌گوید خارجی‌ها از تمام واقعیت‌های افغانستان با خبر بودند، اما به آن توجه نمی‌کردند.

او همچنان می‌پذیرد که عبدالله مرتکب اشتباهاتی شد که روزی خودش به آن پاسخ خواهد داد.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و یکی از حامیان عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری نیز گفته بود که زلمی خلیلزاد همراه با اسکات میلر، فرمانده ناتو و سفیر امریکا در کابل با زور نظامی تیم داکتر عبدالله را تهدید و اشرف غنی را رئیس جمهور معرفی کرد.

رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان در دوره حامد کرزی نیز پارسال در رشته توییتی گفت که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، تیم رقیب اشرف غنی را “تهدید” کرده بود.

آقای سپنتا گفت که زلمی خلیلزاد در منزل حامد کرزی، عبدالله عبدالله را تهدید کرد که اگر مراسم تحلیف ریاست جمهوری را برگزار کند علیه او از نیروهایی امریکایی استفاده خواهد شد.

زلمی خلیلزاد پس از کناره گیری از سمت خود گفت که امریکا موافق برگزاری انتخابات اخیر ریاست جمهوری افغانستان نبود.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email