پنج روز بعد از کشته شدن ایمن الظواهری، سراج‌الدین حقانی به ادعاهایی مبنی بر این که رهبر القاعده تحت حمایت او در کابل زندگی می کرد، پاسخ نداده است.

او از زمان گزارش قتل الظواهری در انظار عامه ظاهر نشده و جایزه ۱۰ میلیون دالری بر سر سراج‌الدین حقانی هنوز پابرجاست.

صدای امریکا در گزارشی نوشته است سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله ۴۲ ساله طالبان و رهبر شبکه حقانی، تنها تروریستی خانواده حقانی نیست که ایالات متحده برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود، جایزه تعیین کرده است.

ایالات متحده امریکا در بدل اطلاعاتی که منجر به دستگیری خلیل حقانی، کاکای سراج‌الدین که در کابینه طالبان وزیر است و عزیز حقانی برادر کوچک‌تر سراج‌الدین شود، جایزه‌های ۵ میلیون دالری تعیین کرده است.

برای دستگیری یحیی حقانی، دستیار نزدیک و برادر همسر سراج‌الدین پاداش نقدی در نظر گرفته نشده اما او نیز در سال ۲۰۱۴ توسط دولت ایالات متحده به عنوان یک تروریست جهانی معرفی شد.

حقانی‌ها به اتهام دست داشتن در کشتار و سازماندهی یک سری حملات تروریستی در افغانستان در چند سال گذشته تحت تعقیب هستند.

سراج‌الدین حقانی متهم به طراحی حمله ۱۴ جنوری ۲۰۰۸ به هتل سرینا در کابل است. در این حمله شش نفر از جمله یک شهروند امریکایی کشته شدند. در مارچ ۲۰۰۸، وزارت امور خارجه ایالات متحده، سراج‌الدین حقانی را به عنوان یک تروریست جهانی معرفی کرد.

در فبروری ۲۰۰۸، همین عنوان به خلیل حقانی اعطا شد. در میان دیگر فعالیت‌های تروریستی، خلیل حقانی متهم است که به عوامل القاعده در افغانستان اسلحه و منابع مالی رسانده است.

پس از این که طالبان در ماه اگست ۲۰۲۱ کابل را تصرف کنند، حقانی‌ها چنان مخفیانه زندگی می‌کردند که هیچ عکسی از سراج‌الدین و خلیل حقانی منتشر نشده بود.

خلیل و سراج‌الدین حقانی که به پیروزی “به یاری خدا” در برابر امریکا به عنوان یک ابرقدرت متجاوز می‌بالند، اکنون در مقابل دوربین‌ها ظاهر می‌شوند و نقش آزادی‌بخش کابل را بازی می‌کنند.

بازگشت به پناهگاه‌ها؟

رحمت‌الله نبیل، رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان می‌گوید چندین نفر از رهبران شبکه حقانی، از جمله سراج‌الدین حقانی، پس از ترور الظواهری، کابل را به سمت مخفیگاه‌های خود در جنوب غربی افغانستان ترک کرده‌اند.

او به صدای امریکا گفت که سراج‌الدین حقانی آخرین بار در چند ویدیوی کوتاهی دیده شده است که وزارت داخله طالبان در اولین روز ماه اگست توییت کرده بود. در این ویدیوها، حقانی در حال احوال‌پرسی و گفتگو با مردم در مناطق روستایی ولایت پکتیا دیده می‌شود.

نبیل به صدای آمریکا گفت: “پس از حمله به الظواهری، سراج‌الدین حقانی به پکتیا رفته است و همه از جمله نزدیک‌ترین دستیاران او مخفی شده‌اند و در وزارت داخله در کابل دیده نمی‌شوند.”

طالبان گفته‌اند که از محل سکونت الظواهری در قلب کابل که در فاصله‌ای کمتر از یک کیلومتری اداره امنیت ملی طالبان موقعیت دارد، اطلاعی نداشته‌اند. با این حال مقامات امریکایی این ادعای آن‌ها را رد می‌کنند.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، در پاسخ به این سوال که آیا طالبان از حضور الظواهری در کابل اطلاعی داشتند یا خیر، به خبرنگاران گفت: “اعضای ارشد شبکه حقانی مطلع بودند.”

آماج قرار دادن حقانی‌ها

مقامات امریکایی می‌گویند که اجازه نخواهند داد طالبان بار دیگر افغانستان را به مرکز تروریست‌های بین‌المللی تبدیل کنند.

کربی روز سه‌شنبه گفت: “اگر ما شواهد معتبری داشته باشیم که نشان بدهد یک تروریست در افغانستان یا هر جای دیگری فعالیت می‌کند، رئیس‌جمهور برای دفاع از این کشور و مردم امریکا اقدام خواهد کرد.”

صدای امریکا از کاخ سفید و شورای امنیت ملی امریکا پرسید که آیا ممکن است که رهبران شبکه حقانی واجد شرایط این باشند که امریکا به عنوان اهدافی برای حملات ضد تروریستی به آن‌ها حمله کند؟ کاخ سفید گفت که چیزی در این مورد به گفتن ندارد.

رحمت‌الله نبیل، رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان که از نزدیک با سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده همکاری می‌کرد، گفت که حقانی‌ها ممکن است در لیست اهداف ایالات متحده قرار گیرند.

نبیل گفت: “با توجه به روابط ناگسستنی شبکه حقانی با سایر گروه‌های تروریستی، این احتمال وجود دارد که امریکا آن‌ها را هدف قرار دهد و سراج حقانی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.”

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email