عفو بین‌الملل روز پنجشنبه گفت که نیروهای اوکراینی با ایجاد پایگاه‌های نظامی در مناطق مسکونی از جمله در مکاتب و شفاخانه‌ها قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند و غیرنظامیان را به خطر می‌اندازند. کی‌یف می‌گوید که عفو بین‌الملل با عفو دولت روسیه، مسئولیت متجاوز را به قربانی منتقل کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در واکنش به این اظهارات عفو بین‌الملل می‌گوید: «هیچ شرطی، حتی به صورت فرضی، وجود ندارد که تحت آن هر گونه حمله روسیه به اوکراین توجیه شود. تجاوز به کشور ما بی‌دلیل، تهاجمی و تروریستی است.»

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که زلنسکی گزارش عفو بین‌الملل را رد کرده است. رئیس جمهور اوکراین می‌گوید: «اگر کسی گزارشی ارائه کند که در آن قربانی و متجاوز به نوعی برابر باشند و همزمان اقدامات متجاوز نادیده گرفته شود، این قابل تحمل نیست.»

عفو بین‌الملل در گزارش خود اعلام کرد که “به هیچ وجه حملات بی‌رویه روسیه را توجیه نمی‌کند” با این حال حوادثی را فهرست کرده است که به نظر می‌رسد نیروهای اوکراینی غیرنظامیان را در ۱۹ شهر و روستا در مناطق خارکف، دونباس و میکولایف در معرض خطر قرار داده‌اند.

اگنس کالامار، رئیس عفو بین‌الملل گفت: «ما رفتارهای نیروهای اوکراینی را ثبت کرده‌ایم که غیرنظامیان را در معرض خطر قرار می‌دهند و قوانین جنگ را نقض می‌کنند.»

او گفت که قرار گرفتن در موقعیت دفاعی ارتش اوکراین را از احترام به قوانین بین‌المللی بشردوستانه مستثنی نمی‌کند.

در این گزارش آمده است مناطق مسکونی که سربازان اوکراینی در آن مستقر شده‌اند، کیلومترها از خطوط مقدم دورتر بوده و «جایگزین‌های مناسب» در دسترس این نیروها بود که غیرنظامیان را به خطر نیندازد.

گزارش می‌افزاید که به رغم حمله به نیروهای روسی، سربازان اوکراینی نتوانسته‌اند به غیرنظامیان بگویند که مناطق را تخلیه کنند.

محققان عفو ​​بین‌الملل شاهد بوده‌اند که نیروهای اوکراینی در پنج مورد از شفاخانه‌ها به عنوان «پایگاه‌های نظامی واقعی» استفاده کردند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email