رییس اجرایی حکومت وحدت ملی تاکید دارد که حوادث تروریستی به دلیل نبود سیستم مطمئن عدلی و قضایی قناعت بخش نبوده و هنوز هم نیست.

به گزارش آریاتودی،  آقای عبدالله امروز شنبه(11 جوزا) در مراسم سالیاد کشته شدن محمد سالم ایزدیار پسر معاون اول مجلس سنا گفت: “شخصا به حیث یک شهروند و مسوول در حکومت از نتایج تحقیقاتی که تا بحال در مورد حوادث تروریستی صورت گرفته، قانع نیست.”

او با اشاره به نهادهای عدلی و قضایی گفت که سیستم عدلی و قضایی هنوز سیستمی نشده که همه مردم از آن مطمئن شوند؛ توقع مردم افغانستان این است که قضایای تروریستی طوری بررسی شود که نتیجه دهد.

رییس اجرایی با اشاره به تشدید حملات انتحاری افزود که دشمن بر هیچ کس رحم ندارد، ولی جز اتحاد و وحدت مردم افغانستان هیچ گزینه دیگری وجود ندارد که با آن مقابله شود. به گفته او، هیچ تغییری در رویکرد دشمنان مردم افغانستان مبنی بر کاهش خشونت به وجود نیامده و می‌خواهند این مصیبت (جنگ) را بازهم بالای مردم افغانستان تحمیل کنند.

همچنین، محمدعلم ایزدیار معاون اول مجلس سنا هم از عدم بررسی درست پرونده قربانیان حادثه 12 جوزای 96 انتقاد کرد و گفت که هیات دادستانی کل گفته اند که مسوولانی از ارگ، شورای امنیت ملی و ریاست اجرایی مانع پیشرفت این قضیه می‌شوند.

آقای ایزدیار خاطر نشان کرد که رییس جمهور بررسی این پرونده تاکید کرده و اگر تاکید او نباشد، دادستانی کل از بررسی همه جانبه رویداد طفره می‌رود و خانواده شهدا را مجبور می‌سازد برای تحقق عدالت، دست به انتقام‌گیری‌های شخصی بزنند.

به گفته او؛ در تحقیقات ابتدایی ثابت شده است که گل نبی احمدزی فرمانده گارنیزیون وقت کابل تلفنی به حسن شاه فروغ فرمانده سابق فرماندهی 101 آسمایی پولیس دستور شلیک داده و آقای فروغ مستقیماً به سربازان دستور شلیک بر تظاهرات کنندگان را داده است.

محمد سالم ایزدیار پسر بزرگ محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس همراه با 3 تن از اعضای جنبش عدالت‌خواهی 12 جوزای 1396 در تیراندازی نیروهای امنیتی در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری کشته شد. این جنبش به منظور عدالت خواهی برای شهدای انفجار تانکر تیل در چهارراهی زنبق که بیش از 600 نفر در آن کشته و زخمی شده بودند، تظاهرات کرده بود.

آریاتودی – بخش سیاسی

Print Friendly, PDF & Email