ارکستر فیلارمونیک آکسفورد اعلام کرد که کنسرتی با حضور هنرمندان جوان افغانستان برگزار می‌کند تا همبستگی‌اش را با موسیقی این کشور نشان دهد.

در متن فراخوان کنسرت آمده است که صدای موسیقی افغانستان خاموش نخواهد شد و هنرمندان این کشور در سراسر جهان به شکوفایی خود ادامه خواهند داد.

قرار است این کنسرت روز سه‌شنبه، ۱۴ سرطان در لندن برگزار شود.

کاینا پونچیون بیلی استاد سابق انستیتیوت ملی موسیقی افغانستان رهبری ارکستر را به عهده خواهد داشت.

الهه سرور، میلاد یوسفی، ارسون فهیم، مینا کریمی، محسن سیفی و قمبر نوشاد در این کنسرت اجرا خواهند کرد.

این نخستین باری است که یک ارکستر بریتانیایی برنامه‌ای برای اجرای موسیقی ارکسترال افغانستان را سازماندهی کرده است.

ارکستر فیلارمونیک آکسفورد یک ارکستر سمفونیک حرفه‌ای بریتانیا مستقر در آکسفورد و ارکستر مقیم دانشگاه آکسفورد است.

کاینا پونچیون بیلی در مقاله‌ای که برای روزنامه گاردین نوشته است، می‌گوید ارکسترها برای همه نوازندگان جوان، ارزش فراوانی دارد. آن‌ها پل فرهنگی بین مردم افغانستان و مخاطبان موسیقی این کشور در جهان هستند.

در این مقاله آمده است که ارکسترهای افغانستان از یک جهت ویژه‌گی منحصر به فردی دارد. اینکه موسیقی این کشور تلفیقی از سازهای سنتی مثل رباب، دوتار هراتی، تنبور، طبله و سازهای میراث موسیقی غربی هستند.

ارکسترهای افغانستان سابقه‌ای غنی دارند که به صد سال قبل بازمی‌گردد.

در نیمه دوم قرن بیستم میلادی، همزمان با رونق گرفتن رادیو و تلویزیون ملی افغانستان، موسیقی ارکسترال در این کشور شکوفا شد.

در یادداشتی که در روزنامه گاردین منتشر شده، آمده است که سنت‌های موسیقی افغانستان به هزاران سال پیش برمی‌گردد.

موسیقی افغانستان در گفتگو با اصیل خراسانی و هند و همچنین در ارتباط با کشورهایی مثل ازبیکستان، تاجیکستان و ترکمنستان در شمال این کشور و در پیوند با موسیقی مدرن و کلاسیک اروپایی و امریکایی به شکوفایی رسیده است.

موسیقی افغانستان در قرن بیست در بیرون از این کشور نیز محبوب بود.

با این همه، بعد از ورود طالبان با کابل هنرمندان افغانستان مورد حمله قرار گرفتند، کشته شدند، خشونت دیدند، مجبور شدند سرزمین خود را ترک و یا خود را در مخفی‌گاه‌ها پنهان کنند.

Print Friendly, PDF & Email