در حالی که انتقادها از انتقال زغال سنگ و سنگ‌های قیمتی از افغانستان به پاکستان افزایش یافته، نخست وزیر پاکستان از کابینه خود خواسته است تا صادرات زغال سنگ از افغانستان را افزایش دهد.

به نقل از رادیو آزادی، شهباز شریف که در نشست ویژۀ کابینه در بارۀ افزایش صادرات زغال سنگ از افغانستان صحبت می‌کرد، گفت که پاکستان سالانه ۲.۲ میلیارد دالر در واردات زغال سنگ به این کشور صرفه جویی خواهد کرد.

نخست وزیر پاکستان گفت: «زغال سنگ افغانستان همان کیفیتی را دارد که با هزینه میلیاردها دالر از اندونیزیا وارد می‌شد، بنابر این زمینۀ انتقال آن را ایجاد کرده‌ایم، انشاالله واردات زغال سنگ از افغانستان به تدریج افزایش می‌یابد و این باعث صرفه جویی سالانه دو میلیارد دالر برای پاکستان می‌شود، الحمدالله دو میلیارد دالر و این زغال سنگ می‌آید و به روپیه می‌خریم، دالر مصرف نمی‌شود، مانند دیگر زغال سنگ دنیا، نصف قیمت می‌خریم.»

او همچنان افزود، باید زغال سنگ از افغانستان به روپیه پاکستانی خریداری شود که باعث می‌شود دالر از این کشور بیرون نشود و ارزش روپیه‌شان افزایش یابد.

آقای شریف همچنین در این نشست کابینه دستور ایجاد کمیته‌ای را به ریاست وزیر دفاع این کشور صادر کرد تا واردات زغال سنگ از افغانستان سرعت یابد.

پاکستان پیش از این نیازهای زغال سنگ خود را از اندونزیا و افریقای جنوبی تأمین می‌کرد، ممنوعیت صادرات زغال سنگ از سوی اندونزیا به طور غیر منتظره، قیمت زغال سنگ در بازارهای جهانی را به گونۀ بی‌سابقه‌ای افزایش داد.

بر اساس گزارش‌ها، قیمت یک تن زغال سنگ در بازارهای جهانی تا کنون به ۴۰۰ دالر رسیده است، اما هنوز معلوم نیست که زغال سنگ افغانستان به چه قیمتی به پاکستان داده می‌شود.

این در حالیست که اخیراً انتقادها از حکومت طالبان به دلیل افزایش صادرات زغال سنگ به پاکستان، بیشتر شده است.

مردم عام افغانستان و بسیاری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از حکومت طالبان می‌خواهند تا جزئیات و چگونگی قراردادهای زغال سنگ و سایر سنگ‌های قیمتی با پاکستان را با مردم در میان بگذارد.

اما وزارت معادن و پترولیم طالبان می‌گوید، با هیچ کشوری به شمول پاکستان توافقنامۀ استخراج معادن صورت نگرفته و بر اساس قراردادهای موجود زغال سنگ را به شرکت‌های داخلی می‌فروشد و آنان بر اساس منافع بازار، خود از افغانستان صادر می‌کنند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email