«شهاب الدین دلاور» سرپرست وزارت معادن و نفت دولت طالبان گفت: نمایندگان ترکمنستان در تاریخ 10 مارس به کابل پایتخت این کشور سفر خواهند کرد تا در مورد پروژه خط لوله گاز ترکمنستان – افغانستان – پاکستان – هند (تاپی) گفت‌وگو کنند.

 وی گفت: افغانستان برای اجرای پروژه تاپی آمادگی کامل دارد و هیچ مانعی از طرف افغانستان وجود ندارد، ما تمام تلاش خود را برای از سرگیری کار در آینده نزدیک انجام خواهیم داد.

دلاور گفت: قبلاً یک مسئله امنیتی وجود داشت، اما اکنون امنیت در افغانستان کاملاً تامین شده است و شرکای تاپی از این موضوع آگاه هستند.

 پیش بینی می شود هزینه پروژه تاپی بین 9 تا 10 میلیارد دلار باشد. این پروژه بزرگ منطقه ای توسط شرکت خط لوله تاپی ساخته و مدیریت می شود.

انتظار می‌رود این خط لوله سالانه 33 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را در مسیری به طول 1800 کیلومتر از گالکینیش ترکمنستان، دومین میدان گازی بزرگ جهان، به شهر فضیلکا هند، نزدیک مرز با پاکستان منتقل کند.

بخش افغانستان خط لوله گاز تاپی از مرز شمال غربی با ترکمنستان به سمت جنوب از شهر هرات در غرب کشور تا قندهار در نزدیکی مرز با پاکستان امتداد خواهد داشت.

با وجود تلاش های ترکمنستان برای اجرای این خط اما بانک توسعه آسیا اعلام کرد تا زمانی که حکومت طالبان در افغانستان از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشود، روی تاپی کار نخواهد کرد. 

Print Friendly, PDF & Email