گفتگوهای تهران اولین مذاکرات رسمی بین طالبان با رهبران مخالف این گروه در پنج ماه گذشته است. محمد اسماعیل خان، فرمانده شناخته شده افغانستان، ریاست هیات مذاکره‌کننده با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه دولت طالبان را برعهده داشت.

حسام‌الدین، شمس والی پیشین بادغیس و از نزدیکان محمد اسماعیل خان، که در گفتگو ها با طالبان حضور داشت، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که دست کم سه جلسه با طالبان برگزار کردند که در دو جلسه نماینده دولت ایران هم حضور داشته است.

احمد مسعود و سه عضو دیگر “جبهه مقاومت ملی افغانستان” هم حداقل در یک نشست عمومی حضور داشتند. آقای مسعود در چند گفتگوی سه جانبه با امیرخان متقی و محمد اسماعیل خان هم شرکت کرده است.

حسام الدین شمس این گفتگو ها را “سازنده” توصیف کرد.

امیرخان متقی پس از بازگشت از تهران، در گفتگویی با خبرنگاران در فرودگاه کابل تلاش کرد این مذاکرات را کم اهمیت جلوه بدهد و گفت که با این دو رهبر و دیگر افغان‌های مقیم ایران دیدار کرده و از آنها خواسته که به افغانستان برگردند و هیچ مشکلی از جمله مشکل امنیتی برای آنها ایجاد نخواهد شد.

آمادگی‌ها برای برگزاری این گفتگو ها از ده روز پیش شروع شده بود. گفتگو های مهمی که با میانجیگری و میزبانی تهران برای یافتن یک راه حل مسالمت آمیز به مشکلات افغانستان بین طالبان و رهبران مخالف این گروه برگزار شد.

 

.
آقای متقی دیروز با مقام‌های وزارت خارجه ایران از جمله امیر عبداللهیان، وزیر خارجه و حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور ایران گفت‌وگو کرد

حسام الدین شمس می گوید که هدف از این گفتگوها، بحث بر سر ایجاد ساز و کاری بوده که بتواند افغانستان را از بحران کنونی نجات بدهد.

به گفته والی پیشین بادغیس در این مذاکرات رهبران مخالف طالبان پیشنهادات و موضوعات مورد بحث را کتبی به امیرخان متقی تحویل داده‌اند تا او با رهبری طالبان “با کمال امانت داری” در میان بگذارد.

آقای شمس می‌گوید سه موضوع اصلی را برای بحث های بیشتر در مذاکرات احتمالی آینده پیشنهاد کرده اند: تشکیل حکومت فراگیر ملی، حقوق بشر و به‌خصوص حقوق زنان و آزادی بیان.

حسام الدین شمس به بی‌بی‌سی فارسی گفت که “آغاز مذاکرات به هیچ عنوان به معنی گذاشتن اسلحه به زمین نیست.”

به گفته او مقاومت مسلحانه علیه طالبان در کنار گفتگوها با این گروه ادامه خواهد داشت تا زمانی که مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد. به گفته والی پیشین بادغیس “در مذاکرات هیچ گونه معامله‌ای بر سر نوشت مردم افغانستان در کار نخواهد بود.”

نیروهای جبهه مقاومت ملی در مناطقی از افغانستان از جمله در پنجشیر حضور دارند و هر از گاهی حملاتی را علیه طالبان سازماندهی می‌کنند.

حالا با انجام گفتگوهای تهران، رهبران مخالف طالبان امیدوارند که مذاکرات بیشتری در آینده برگزار شود تا جلو جنگ گرفته شود و افغانستان از بحران موجود بیرون بیاید.

حسام الدین شمس می‌گوید که رهبران مخالف طالبان حالا منتظر تصمیم طالبان هستند که “آیا پس از بررسی پیشنهادات آنها، حاضر به ادامه مذاکرات هستند یا خیر.”

  • داوود قاریزاده
  • بی‌بی‌سی

آریاتودی – بخش دیدگاه و تحلیل

Print Friendly, PDF & Email