سازمان عفو بین‌الملل از مقام‌های طالبان خواسته است که فیض الله جلال، استاد دانشگاه کابل را “فورا و بدون قید و شرط آزاد کند”.

در بیانیه منتشرشده در سایت عفو بین‌الملل به نقل از سمیرا حمیدی، از مسئولان این نهاد آمده است که آقای جلال “به خاطر استفاده از حق آزادی بیان خود بازداشت شده است”.

این استاد دانشگاه پیش‌تر در یک مناظره تلویزیونی از طالبان انتقاد کرده بود.

سخنگوی دولت طالبان در مورد دلیل بازداشت آقای جلال با بازنشر حساب توییتری منسوب به فیض الله جلال مدعی شده بود که “او مردم را علیه نظام تحریک می‌نمود و با آبروی مردم بازی می‌کرد”.

با آنکه خانواده فیض الله جلال جعلی بودن حساب توییتری منسوب به فیض الله جلال را تایید کرده اند، او همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

عفو بین المللی در بیانیه‌ای گفته است: “این دستگیری تازه ترین تلاش طالبان برای سرکوب مخالفان است. حاکمان افغانستان (طالبان) از زمان تصرف این کشور افرادی را که از آن‌ها انتقاد می‌کنند، مرعوب کرده و مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند، و مدافعان حقوق بشر، فعالان زن، روزنامه‌نگاران و افراد دانشگاهی بیشترین قربانیان این انتقام جویی‌ها بوده‌اند.”

.

معترضان خواستار آزادی استاد جلال شده اند

این سازمان مدافع حقوق بشر گفته است که “فیض الله جلال، روشنفکر مشهور با چندین دهه تجربه در افغانستان، صرفاً با اشاره به شکست طالبان در رسیدگی به فاجعه انسانی که در حال حاضر افغانستان را ویران کرده است، در جریان یک مناظره تلویزیونی از حق آزادی بیان خود استفاده کرد (اما) طالبان به جای احترام به نظرات او و توجه به نظرات او، او را به اتهام تحریک مردم در یک حساب توییتر جعلی دستگیر کردند.”

در دو روزی که از بازداشت این استاد منتقد دانشگاه گذشته است، شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از جمله هنرمندان و چهره‌های سیاسی نیز خواستار آزادی او شده اند.

حسینه جلال، در توییتر نوشته است که حساب کاربری منسوب به پدرش “جعلی” است.

شماری از زنان در کابل به بازداشت استاد دانشگاه منتقد طالبان اعتراض کرده و خواستار رهایی او شدند.

آریاتودیی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email