در جریان جشنواره کن ۲۰۱۹ از آلن دلون، بازیگر سرشناس فرانسوی تقدیر به عمل آمد؛ مساله‌ ای که با جنجال‌ و اعتراض‌ همراه شد.

به گزارش بخش سینمای آریاتودی؛ آلن دلون در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی به عنوان یکی از بزرگ‌ ترین بازیگران سینمای فرانسه و جهان مطرح بود. وی پیش ‌تر ۷ بار کاندیدای جایزه نخل طلایی کن شده بود؛ اما هیچگاه موفق نشد یکی از این جوایز را از آن خود کند.

به نقل از رویترز؛ داوران جشنواره کن امسال تصمیم گرفتند به پاس فعالیت‌هایش جایزه نخل طلایی را برای بازی در فلم یوزپلنگ (۱۹۶۳) اثر لوکینو ویسکونتی، کارگردان نامی ایتالیایی به وی اعطا کنند.

این جشنواره پیش ‌تر جوایز مشابهی را برای تقدیر از هنرمندان مشهور از جمله “ژن مورو” ، “وودی آلن” ، “برناردو برتولوچی” ، “جین فوندا”، “کلینت ایستوود”، “ژان‌پل بلموندو” ، “مانویل دی الیویرا” ، “انیس واردا” و “ژان‌ پیر لیو” اهدا کرده بود.

 

اعتراض مدافعان حقوق زنان به اعطای این جایزه به دلون

گروه‌های فمینیستی و مدافعان حقوق زنان به اهدای این جایزه از سوی جشنواره کن اعتراض کرده بودند. آنها آلن دلون را فردی “نژادپرست، دگرباش‌هراس و زن‌ستیز” خواندند.

این گروه‌ها با جمع‌آوری ۲۵ هزار امضا تلاش کردند مسوولان جشنواره را از اهدای جایزه به وی منصرف کنند؛ اما هیات داوران تصمیم خود را برای این کار گرفته بودند و در نهایت با این درخواست موافقت نشد.

آریاتودی – بخش سینما

Print Friendly, PDF & Email