بستگان یک فرمانده پیشین آکادمی نظامی مارشال فهیم معروف به “سنت‌هرست” افغانستان در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی مدعی‌اند که طالبان او را بازداشت کرده است.

دگروال (سرهنگ) محمد ادریس عطایی، فرماندهی گارنیزیون (تامین امنیت) دانشگاه نظامی مارشال فهیم در غرب کابل را برعهده داشت.

یکی از بستگان این فرمانده پیشین ارتش افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای طالبان او را دو هفته پیش، در ۱۷ قوس/ آذر از دفتر یک شرکت خصوصی در مرکز کابل برده‌اند و از آن زمان از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.

او اهل ولایت پنجشیر است.

طالبان در واکنش به پرسش بی‌بی‌سی در مورد این ادعای خانواده آقای عطایی، پاسخ ویدیویی از انجنیر عازم، معاون سخنگوی وزارت کشور/داخله خود را فرستاده که می‌گوید “پس از اعلام عفو عمومی، هیچ منصوب دولت سابق از سوی طالبان بازداشت یا کشته نشده‌ است. کسانیکه کشته شده‌اند به اثر دشمنی‌های شخصی بوده که عاملان آن‌ها دستگیر شده‌اند.”

آقای عازم می‌گوید تنها “آن‌هایی که از عفو عمومی طالبان سوء‌استفاده می‌کنند به پنجه قانون سپرده می‌شوند.”

.

ماه گذشته، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی گفت نیروهای طالبان از زمان تسلط بر کشور در ۱۵ آگوست ۲۰۲۱، با وجودی که “عفو عمومی” اعلام شد، بیش از ۱۰۰ افسر پلیس و اداره اطلاعاتی سابق را تنها در چهار ولایت اعدام یا ناپدید کرده‌اند.

طالبان اما در پاسخ به این گزارش گفته بود این افراد نه به خاطر “اعمال گذشته، بلکه [به خاطر] انجام فعالیت‌های جنایتکارانه تازه … [و] ایجاد مشکلات و توطئه‌ها علیه دولت جدید (طالبان)، [و] حفظ ارتباط با افراد بدنام که از کشور گریخته‌اند… بازداشت شده‌اند. این سیاست ما نیست که کسی را بدون محکمه بکشیم؛ چه از داعش باشد و چه از گروه دیگری.”

این عضو خانواده آقای عطایی مدعی است که افراد طالبان کارکنان دیگر این شرکت خصوصی را نیز با خود برده بودند که بعدتر آزاد شده‌اند، اما او را نگه داشته‌اند.

به گفته بستگان آقای عطایی، این فرمانده ارتش حتی تا سه روز پس از ورود طالبان به کابل در ۱۵ آگوست به وظیفه تامین امنیت این دانشگاه نظامی ادامه داد، برای اینکه انبارهای امکانات این مرکز در معرض چور و چپاول قرار نگیرد.

فرمانده عطایی به گفته آنها، دانشگاه نظامی را به یک مقام طالبان تسلیم کرده و طالبان رسید رسمی تایید آن را هم به او داده بودند.

.

یک عضو خانواده آقای عطایی می‌گوید بارها سعی کرده که با مسئولان طالبان در مورد سرنوشت آقای عطایی صحبت کند اما موفق نشده است و مسئولان اداره توقیف‌خانه امنیت ملی طالبان در کابل “منکر” حضور او در آنجا شده‌اند، در حالی که او مدعی است از منابعی خبردار شده که فرمانده عطایی هنوز در توقیف‌خانه ریاست امنیت کابل نگهداری می‌شود.

او ادعا کرد که در آن محل خودروی شخصی فرمانده عطایی را دیده است.

سنت‌هرست افغانستان؛ میراث نظامی بریتانیا در افغانستان

“دانشگاه ملی دفاعی مارشال فهیم” از دانشگاه‌های نظامی مهم در افغانستان است که در منطقه تفریحی قرغه در غرب کابل واقع شده است.

در سال ۲۰۱۳، بریتانیا و کشورهای دیگر وقتی به ساختن یک آکادمی افسران ارتش ملی افغانستان متعهد شدند، دولت وقت افغانستان درخواست کرد که این موسسه بر اساس آکادمی نظامی سنت‌هرست در بارکشایر بریتانیا ساخته شود، از این رو، در سال ۲۰۱۸ به آن لقب “سندهرست روی شن” داده شد.

وزارت دفاع بریتانیا امیدوار بود که “سنت‌هرست روی شن” به میراث طولانی مدت حضور بریتانیا در عملیات پس از جنگ در افغانستان تبدیل شود.

در اکتبر ۲۰۱۳، آکادمی درهای خود را بر روی اولین گروه دانشجویان افغان گشود.

طالبان بارها سعی کرد که به این آکادمی نظامی حمله کند.

بیش از پنج هزار افسر ارتش افغانستان در این مرکز آموزش دیده‌اند.

در این آکادمی با الگوبرداری از سنت‌هرست بریتانیا، همه چیز، از گزینش افراد تا درس تاریخ نظامی، مشابه آنچه در بریتانیا با کمی تغییرات، تدریس می‌شود، با مقتضیات افغانستان تطبیق داده شده است.

در این آکادمی، البته مضامین مربوط به نبرد واترلو با درس‌های آموخته‌شده از نبرد گندمک در قرن نوزدهم جایگزین می‌شد؛ جایی که نیروهای افغان ارتش بریتانیا را که در حال عقب‌نشینی بودند، نابود کردند.

وزارت دفاع طالبان هنوز مشخص نکرده است که با این آکادمی نظامی در رژیم جدید چه خواهد کرد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email