بر اساس گزارش فصلی پنتاگون به کنگره امریکا، رابطه طالبان با القاعده از زمان سقوط دولت افغانستان تغییر نکرده است.

به گزارش بخش نظامی آریاتودی؛ در این گزارش آمده است که طالبان ممکن است از القاعده بخواهد که ایالات متحده یا متحدانش را هدف قرار ندهد تا از واکنش ایالات متحده جلوگیری کند، زیرا ممکن است اقتدار فعلی آن را به خطر بیندازد.

در این گزارش همچنین آمده است که نفوذ پاکستان بر رفتار طالبان پس از به قدرت رسیدن آنها ممکن است کاهش یافته باشد زیرا این گروه دیگر به پناهگاه های امن در پاکستان متکی نبود.

اما این گزارش می گوید که پاکستان ممکن است در تلاش برای حفظ روابط خوب با طالبان برای اهداف خود در افغانستان باشد.

در این گزارش اهداف پاکستان کاهش نفوذ هند در افغانستان، مقابله با شورشیان پاکستانی و جلوگیری از گسترش بی ثباتی به خاک این کشور است.

چنین گزارشی هر سه ماه یکبار در مورد عملیات و فعالیت های ارتش آمریکا در خارج از ایالات متحده به کنگره ارائه می شود.

لازم به ذکر است که بسیاری از مقامات از جمله جو بایدن رئیس جمهور آمریکا همواره تاکید کرده اند که القاعده در افغانستان شکست خورده است و از آنجا هیچ تهدیدی متوجه آمریکا نیست.

بر اساس توافقنامه صلح ۲۹ فبروری بین ایالات متحده و طالبان، این گروه باید روابط خود را با گروه های “تروریستی” مانند القاعده و داعش قطع نماید.

طالبان هنوز در مورد آخرین گزارش پنتاگون اظهار نظری نکرده است، اما پیش از این چنین گزارش هایی را تکذیب کرده بود.

پیش از این برخی مقامات آمریکایی به ارتباط طالبان و القاعده اشاره کرده بودند، اما در واکنش به این گزارش ها، طالبان بار دیگر بر پایبندی خود به توافقنامه دوحه تاکید کرده و آن را به نفع آمریکا و افغانستان دانسته بودند.

آریاتودی – بخش نظامی

Print Friendly, PDF & Email