دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در بیانیه ای اعلام کرد که تولید تریاک در افغانستان در سال جاری ۸ درصد افزایش یافته است و حدود ۳۲۰ تن هروئین خالص را به بازارهای جهانی مواد مخدر می آورد.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد اشاره می کند که عواید مواد مخدر در سال ۲۰۲۱ در افغانستان از ۱/۸ میلیارد دالر تا ۲/۷ میلیارد دالر متغیر بود، اما تامین کنندگان غیرقانونی مواد مخدر در خارج از کشور عواید بسیار بیشتری دریافت می کنند. در عین حال، شرایط سیاسی کشور از جولای ماه امسال باعث رشد قیمت تریاک شده است که در ماه اگست نسبت به اردیبهشت تقریباً دو برابر شده است.

در این بررسی سازمان ملل آمده است: «قیمت‌های بالاتر می‌تواند انگیزه‌ای برای کشاورزانی باشد که در زمستان امسال خشخاش می‌کارند تا بیشتر رشد کنند و محصول سال آینده را افزایش دهند».

در عین حال، در سال ۲۰۲۰، افغانستان ۸۵ درصد از تولید تریاک جهان را به خود اختصاص داده است و از هر ۱۰ معتاد، ۸ نفر مواد حشیش، هروئین … را مصرف می کنند.

سازمان ملل خاطرنشان می کند که مواد افیونی تنها مشکل در افغانستان نیست، زیرا همزمان با افزایش تولید تریاک و هروئین در افغانستان، تولید مت آمفتامین در سال های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و تقاضا برای این ماده می تواند تلاش برای افزایش بیشتر تولید آن در کشور باشد.

گادا وَلی رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل می گوید که ” وضعیت در افغانستان مستلزم مداخله فوری جامعه بین المللی است. لازم است در چارچوب حمایت سازمان ملل از مردم افغانستان، به کاهش پایدار کشت و تولید غیرقانونی مواد مخدر و همچنین تقاضا برای این محصولات دست یابیم”

افغانستان در آستانه یک فاجعه انسانی قرار دارد. بر اساس برآوردهای مختلف، از ۱۱ تا ۱۴ میلیون افغان در زمستان پیش رو گرسنه یا دچار سوءتغذیه خواهند شد. اگر طالبان کمک های بشردوستانه کافی دریافت نکنند، وضعیت ممکن است بدتر شود. اما برای طالبان، وضعیت بشردوستانه بهانه‌ای مناسب برای گسترش کانال‌های ارتباطی با جهان خارج است که عجله‌ای برای به رسمیت شناختن رسمی حاکمان جدید افغانستان ندارند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email