در خارج از زیارتگاه شیعیان در کابل، چهار جنگجوی مسلح طالبان در حالی که نمازگزاران برای نماز جمعه آمده بودند، نگهبانی می دادند. در کنار آنها یک نگهبان از اقلیت شیعه هزاره افغانستان بود که این نشانه رابطه عجیب و جدیدی بود که با تسلط طالبان بر افغانستان به وجود آمد. طالبان، تندروهای سنی که برای چندین دهه هزاره ها را هدف قرار دادند، اکنون تنها محافظ آنها در برابر دشمن وحشی تر یعنی داعش هستند.

طالبان از زمان به قدرت رسیدن، برای به رسمیت شناخته شدن بین المللی قول داده اند که از هزاره ها به عنوان نمایشی از پذیرش اقلیت های کشور محافظت کنند! اما بسیاری از هزاره ها هنوز عمیقا به طالبان که اکثرا قومی پشتو هستند بی اعتماد هستند و معتقدند طالبان هرگز آنها را به عنوان یکسان در افغانستان نخواهند پذیرفت.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی دولت طالبان پیشتر گفته بود: “ما برای همه به ویژه هزاره ها یک محیط امن فراهم می کنیم. آنها باید در افغانستان باشند. خروج از کشور برای کسی خوب نیست!”

چرخش هزاره ها به حفاظت شدن از سوی طالبان نشان می دهد که جامعه تا چه اندازه از داعش وحشت دارد که به گفته آنها هدفش از بین بردن آنها است. در سال‌های گذشته، داعش بی‌رحمانه‌تر از طالبان به هزاره‌ها حمله کرده است و بمب‌گذاری‌هایی را در مکاتب، شفاخانه‌ها و مساجد هزاره انجام داده و صدها نفر را کشته است! داعش همچنین دشمن طالبان است و اغلب به نیروهای طالبان نیز حمله می کند.

اما برخی مردم محلی می گویند که هر بار که آنها را در حال گشت زنی می بینند می ترسند. آنها می گویند طالبان چگونه می توانند از ما محافظت کنند؟ ما نمی توانیم به آنها اعتماد کنیم ما احساس می کنیم که آنها داعش هستند.

جامعه جهانی طالبان را برای تشکیل دولتی تحت فشار قرار می دهد که طیف قومی، مذهبی و سیاسی افغانستان از جمله زنان را منعکس کند. کابینه طالبان تماما از مردانی از رده های خود تشکیل شده است.

بالاترین سطح هزاره در دولت، معاون وزیر صحت است. چند هزاره مناصب ولایتی دارند، اما آنها مدتها پیش به شورشیان طالبان پیوستند و ایدئولوژی تندرو آنها را پذیرفتند. تعداد کمی در جامعه هزاره آنها را می شناسند.

علی اکبر جمشیدی، نماینده سابق پارلمان از ولایت دایکندی گفت که هزاره ها می خواهند وارد کابینه و سازمان های استخباراتی و امنیتی شوند. او اظهار داشت: “طالبان می توانند از ما سود ببرند. آنها این فرصت را دارند که برای آینده دولت تشکیل دهند، اما از این فرصت استفاده نمی کنند”.

آریاتودی – بخش دیدگاه و تحلیل

Print Friendly, PDF & Email