ناکامی در نجات افغانستان از دست طالبان بر بسیاری از ژنرال ها و دیپلمات های آمریکایی سنگینی می کند. اما تعداد کمی به اندازه زلمی خلیل زاد سهم شخصی داشتند! آقای خلیل زاد که در کابل بزرگ شده و تابعیت ایالات متحده را داشت، قبل از کناره گیری در ماه گذشته، در زمان چهار رئیس جمهور آمریکا روی سیاست افغانستان کار کرد!

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ نبرد برای افغانستان در حال حاضر شکست خورده است. اما آقای خلیل زاد مبارزه جدیدی را آغاز کرده است: دفاع از حیثیت خود در برابر اتهاماتی مبنی بر اینکه او مقصر اصلی سقوط آشفته کابل پایتخت افغانستان به دست طالبان در ماه آگست است!

آقای خلیل زاد به نوعی در یک تور روابط عمومی بوده است و در هفته های اخیر مصاحبه های متعددی انجام داده است تا استدلال کند که با وجود از بین رفتن اهرم فشار و دولت ناسازگار افغانستان، تمام تلاش خود را برای میانجیگری صلح انجام داده است.

جنگ با نگاه آقای خلیلزاد به پایان رسید، اما نه با شرایطی که او انتظار داشت. به جای حکومت تقسیم قدرت که او تصور می کرد می تواند طالبان را مهار کند، این گروه شبه نظامی کنترل کامل کشور را به دست گرفته است، کشوری که اکنون با فروپاشی اقتصادی و قحطی مواجه است!

لیزا کرتیس که با آقای خلیل زاد در دولت ترامپ به عنوان مدیر ارشد شورای امنیت ملی کار می کرد، گفت: “من معتقدم سفیر خلیل زاد خیلی مایل بود به طالبان امتیاز بدهد و دولت افغانستان را نادیده بگیرد. برای بسیاری از مردم روشن بود که طالبان به یک روند صلح علاقه مند نیستند، بلکه تنها به دنبال یک مسیر نظامی برای رسیدن به قدرت هستند!”

خانم کرتیس همچنین خاطرنشان کرد که آقای خلیل زاد پس از حمله طالبان به پایگاه هوایی بگرام که در آن دو نفر کشته و ۷۳ نفر دیگر زخمی شدند و هیچ کدام آمریکایی نبودند، مذاکرات را متوقف کرد اما دو روز بعد مذاکرات را از سر گرفت. خانم کرتیس گفت: “این باعث شد که ایالات متحده ضعیف و ناامید به نظر برسد!”

اما حامیان آقای خلیل زاد می گویند که با پیوستن به دولت ترامپ کار غیرممکنی به او واگذار شد. آنها معتقدند که ایالات متحده اراده جنگیدن در افغانستان را به دلیل ناکامی های نظامی از دست داد و ترامپ در هر صورت بدنبال خروج از افغانستان بود!

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email