بحران پناهجویان در مرز پولند و بلاروس، ورشو را برآن داشته تا یک جلسه اضطراری برگزار کند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ آندژی دودا، رییس‌ جمهوری پولند، پس از چاشت دوشنبه خواستار برگزاری نشست فوری برای بررسی وضعیت مرزی این کشور با بلاروس شد.

در این نشست ماتیوس موراویتسکی، نخست‌ وزیر پولند و روسای نظامی و نهادهای امنیتی این کشور شرکت کردند.

پیشتر پولند از اعزام نیروهای بیشتر به مرز بلاروس برای مقابله با ورود پناهجویان خبر داده بود.

استانیسلاو زارین، سخنگوی دولت پولند روز دوشنبه در توییتی اعلام کرد که گروه بزرگی از پناهجویان با حمایت نیروهای نظامی بلاروس قصد ورود به پولند دارند. او در توییت های متوالی با انتشار ویدیوهایی نشان داد که چگونه «پناهجویان با حمایت نیروهای بلاروس از مرز عبور می کنند».

ویدیوهای متعددی هم در ساعات گذشته روی توییتر منتشر شده که راهپیمایی صدها تن از پناهجویان در جاده بوگزما، در یک و نیم کیلومتری نوار مرزی با پولند را نشان می دهد. ارتش بلاروس هم حضور این گروه از پناهجویان در این جاده را تایید کرده است.

اتحادیه اروپا در هفته‌های گذشته بارها مینسک را متهم کرده که از پناهجویان برای تسویه حساب‌های سیاسی بهره می‌برد. پولند به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا می‌گوید که الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهوری بلاروس پناهجویان را ابزار فشار قرار داده تا تحریم‌ها علیه این کشور لغو شوند.

به‌گفته روزنامه پولندی «گازتا ویبورکتزا» تاکنون ده تن از پناهجویانی که در مرز بلاروس و پولند گرفتار شده اند، جانشان را بدلیل سرما و گرسنگی از دست داده اند.

دولت پولند قصد دارد با دیوارکشی در مرز با بلاروس جلوی ورود پناهجویان را بگیرد. سازمان‌های حقوق بشری معتقدند که این کار اصول بشردوستانه اتحادیه اروپا را زیر سوال می‌برد. سازمان عفو بین الملل در ماه سپتمبر با انتقاد شدید از رفتار دولت پولند با پناهجویان، اعلام کرد که رفتار این کشور با کسانی که در مرز با بلاروس گرفتار شده‌اند «کاملا غیرانسانی و غیرقانونی» است.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email