جایزه بخش هیات داوران جشنواره شانتیی به فلم «پیرمردها نمی‌میرند» ساخته رضا جمالی رسید.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی؛ تندیس این جشنواره با الهام از شعرها و آثار عباس کیارستمی آماده و به آقای جمالی اهدا شد.

در جشنواره فلم شانتیی هفت فلم ایرانی به نمایش در آمد. این جشنواره شام یکشنبه هفتم نوامبر به کار خود پایان داد. جشنواره فلم شانتیی با هدف آشنایی مخاطب فارسی زبان با سینماگران جوان ایران در شهر شانتیی برگزار شد.

«با فیلم‌های کیارستمی به سینما علاقه‌مند شدم»

رضا جمالی پس از دریافت جایزه هیات داوران خطاب به حاضران در اختتامیه این فستیوال گفت: «خدا را شاکرم، باعث افتخار من بود که در کنار گروه سینماگران جوان ایرانی در اینجا حضور داشته باشم. من از همه افرادی که در ساخت فلم در کنار من حضور داشتند، تشکر می‌کنم. همچنین از تک تک هیات داوران برای اینکه فلم را تماشا کردند، سپاسگزارم. برای همگی شما آرزوی سلامتی دارم

او همچنین به یورونیوز می‌گوید: « به سینمای ایران علاقه دارم به این دلیل که رنگین کمانی از فرهنگ‌ها است. هر شهری در ایران برای خودش یک کشور است. رخدادهای جالبی که در گوشه‌و کنار ایران روی می‌دهد، می‌تواند درام فلم‌ها باشد. با فلم های عباس کیارستمی بود به سینما علاقه‌مند شدم و تلاش می‌کنم فلم‌هایی بسازم که از دل همین مردم باشد و مساله مردم را بگوید».

جایزه بخش دانشجویان دانشگاه سوربن جشنواره فلم شانتیی به فلم «مهران»، ساخته رقیه توکلی و جایزه بخش تماشاگران این جشنواره نیز به فلم «بنفشه افریقایی» به کارگردانی مونا زندی تعلق گرفت.

مونا زندی: دریافت جایزه تماشاگران برای هر فلم‌سازی افتخار بزرگی است

مونا زندی پس از دریافت جایزه ویژه تماشاگران این جشنواره گفت: «دریافت جایزه تماشاگران برای هر فلم‌سازی افتخار بزرگی است. فلم‌هایی که من در این جشنواره دیدم بسیار فلم‌های خوبی بودند و حتما فلم بنفشه افریقایی با اختلاف امتیاز کمی این جایزه را به دست آورده است. می‌توانم بگویم که من اینجا تنها یک نماینده از طرف جمع کارگردانان ایرانی حاضر در این جشنواره هستم».

پسربچه یزدی به دنبال یافتن همسری برای پدرش

فلم مهران داستان پسربچه‌ای است در یزد که برای پدرش به دنبال همسر می‌گردد. رقیه توکلی، کارگردان این فلم به یورونیوز می‌گوید: «فکر نمی‌کردم مردم فرانسه با فلمی که به نظرم یک فلم بومی می‌آمد اینهمه بخندند و ارتباط برقرار کنند. برگزاری چنین جشنواره‌هایی به شناخت بیشتر مردم از فرهنگ‌های دیگری کمک می‌کند. مردم فرانسه در خلال برگزاری این جشنواره با هر فلم بخشی از فرهنگ و تاریخ و سنت‌های ایرانی را کشف کردند و این به نظرم اتفاق مهمی است».

مرکز فرهنگی «ایران و فرانسه» با حمایت شهرداری شهر شانتیی، مجموعه کاخ تاریخی این شهر و چندین نهاد دیگر فرانسوی در دو بخش رقابتی و غیر رقابت این جشنواره را برگزار کردند.

در این جشنواره فلم‌های «یدو» ساخته مهدی جعفری، «در میان تپه‌ها» کاری از محمدرضا کیوان‌فر، «پیرمردها نمی‌میرند» ساخته رضا جمالی، «بنفشه افریقایی» ساخته مونا زندی، «روز ششم» کاری از حجت قاسم‌زاده، «مهران» به کارگردانی رقیه توکلی و «مسیر معکوس» ساخته ابوالفضل جلیلی به نمایش درآمدند.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email