با سفر “تووا مرادی” به آلبانیا، آخرین زن یهودی نیز افغانستان را ترک کرد. بانو مرادی و شش تن از بستگانش اکنون در آلبانیا به سر می‌ برند و امیدوارند بتوانند به کانادا برسند. چهار فرزند خانم مرادی، ۲۰ سال پیش افغانستان را ترک کرده بودند و از آن زمان در کانادا زندگی می کنند.

به گزارش بخش زنان آریاتودی؛ بانو مرادی از منطقه ساده زندگی خود در شهر آلبانیایی گولم به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که برای همیشه سرزمین مادری‌اش را ترک کرده است. وی گفت: «وطنم را دوست داشتم، بسیار زیاد. در قندوز گریستم، در مزار گریستم. دو چشمم گریان بود».

فرار وی از کشور توسط یک گروه امدادی اسراییلی و با حمایت و کمک نیکوکاران یهودی سازماندهی شده بود.

خانم مرادی، ۸۳ ساله، یکی از ۱۰ فرزند یک خانواده سرشناس یهودی در کابل به دنیا آمد.

او در ۱۶ سالگی از خانه فرار کرد و با یک مرد مسلمان ازدواج کرد؛ اما دین خود را تغییر نداد.

خانم مرادی به رغم اختلاف بر سر تصمیمش برای ازدواج غیر مذهبی، گفت که در طول سال ها با برخی از اعضای خانواده اش در ارتباط بوده است.

والدین و خواهر و برادرهای او در سا‌ل‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۸۰ از افغانستان گریختند. پدر و مادر او در قبرستان «منوهوت اورشلیم» دفن شده‌اند و بسیاری از خواهر و برادرهای او و فرزندانشان در اسراییل زندگی می‌کنند.

تووا مرادی، اما برای اولین بار به تازگی با خواهران خود تلفونی صحبت کرد.

تووا مرادی می گوید که می خواهد به کانادا برود تا با فرزندانش زندگی کند. او همچنین ابراز امیدواری کرد که بتواند از اسراییل دیدن کند و خواهر و برادرش را ببیند و بر مزار پدر و مادرش برای آنها دعا بخواند.

تا کنون گمان می‌رفت زبولون سیمنتوف آخرین یهودی افغانستان باشد. وی پیش از این افغانستان را ترک کرده بود.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email