ژنرال مارک میلی بلندپایه‌ترین نظامی امریکایی گفته است آزمایش اخیر چین که امریکا سوءظن دارد یک موشک هایپرسونیک بوده باشد؛ چیزی نزدیک به پرتاب اسپوتنیک توسط اتحادیه جماهیر شوروی است که به مسابقه تسلیحاتی جنگ سرد دامن زد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ ژنرال میلی در مصاحبه ای با شبکه خبری بلومبرگ گفت که ارتش چین «به سرعت درحال توسعه است».

فایننشال تایمز این ماه گزارش داد که آن آزمایش ارتش امریکا را غافلگیر کرد.

بیجینگ هرگونه آزمایش موشکی را رد می کند و می گوید پرتاب مربوط به یک فضاپیما بوده است.

ژنرال میلی روز چهارشنبه به بلومبرگ گفت: «ما شاهد یک رویداد خیلی جدی بودیم؛ آزمایش یک سیستم تسلیحاتی هایپرسونیک که خیلی نگران کننده است».

«نمی دانم که دقیقا عین لحظه ای باشد که شاهد پرتاب اسپوتنیک بودیم؛ اما فکر می کنم به آن نزدیک است. حواس ما را کاملا جمع کرده».

این اولین مقام امریکایی است که رسما ادعا می کند چین در طول تابستان دو آزمایش موشکی انجام داده است. گزارش ها حاکیست که موشکی با توانایی هسته ای آزمایش شده که می تواند از سیستم های دفاع هوایی امریکا فرار کند.

پرتاب سال ۱۹۵۷ ماهواره اسپوتنیک توسط اتحاد جماهیر شوروی باعث شوک امریکایی ها شد که نگران بودند شوروی در قابلیت های فنی درحال جلو افتادن از آنها است.

آن رویداد جان اف کندی رییس جمهور وقت امریکا را تشویق کرد که برنامه ای برای فرود آوردن انسان بر ماه اعلام کند؛ هدفی که در کمتر از یک دهه عملی شد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، در کنفرانس خبری روز چهارشنبه از اظهار نظر درباره صحبت های ژنرال میلی خودداری کرد: «این فناوری برای ما غریبه نیست، این چیزی نیست که برای مدتی به آن فکر نکرده باشیم».

او افزود که امریکا مشغول کار برای تقویت سیستم های دفاعی خود است و توسعه سیستم های هایپرسونیک را دنبال می کند.

موشک های هایپرسونیک توانایی حرکت با سرعتی پنج برابر صوت را دارند.

قدرت مانور این موشک ها بیش از موشک های متعارف قلمداد می شود و توانایی بیشتری برای پرهیز از شناسایی و انهدام توسط سیستم های دفاعی دارند.

امریکا هفته پیش سه موشک هایپرسونیک آزمایش کرد که از تاسیسات ناسا در ویرجینیا پرتاب شد.

مقام های امریکایی در بیانیه ای گفتند که این آزمایش ها به توسعه موشک های هایپرسونیک آینده «کمک خواهد کرد».

ژنرال میلی همچنین اخطار داد که ارتش چین از یک “ارتش پیاده نظام متکی بر زراعت‌پیشه‌گان در سال ۱۹۷۹ که خیلی خیلی بزرگ بود؛ به یک ارتش توانمند در همه جوانب بدل شده که بلندپروازی های جهانی دارد».

به گزارش سی‌ان‌ان؛ بیل برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سی آی اِی)، هفته پیش چین را بزرگترین تهدید از نظر فناوری برای امریکا توصیف کرد. او پیشتر در ماه جاری گفت که سازمان تحت نظر او تمرکز بر چین را تقویت خواهد کرد.

کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری جو بایدن روابط امریکا و چین را یک “رقابت استراتیژیک” توصیف کرده است.

ماه پیش بعد از آنکه گزارش شد؛ ژنرال میلی در آخرین روزهای کاری دولت ترامپ به همتای چینی خود اطمینان داده بود که امریکا دست به حمله ای اتمی نخواهد زد؛ با اتهام رفتار خیانتکارانه و فشار برای استعفا مواجه شد.

او بعدا گفت که آن تماس ها “کاملا در چارچوب وظایف و مسوولیت های” کاری او بوده است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email