گرتا تونبرگ، فعال اقلیمی، به بی‌بی‌سی گفته است که نشست های جهانی در این زمینه فقط در صورتی به اقدامات عملی منجر خواهد شد که فشار عمومی بر رهبران بالا باشد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ او در این مصاحبه پیش از اجلاس “کاپ۲۶” گفت که مردم باید “سیستم را زیر و رو” کنند.

او گفت: «تغییر زمانی اتفاق خواهد افتاد که مردم خواستار تغییر شوند. برای همین نمی توانیم انتظار داشته باشیم در این کنفرانس ها اتفاق زیادی بیافتد».

او همچنین سیاستمداران را به بهانه آوردن متهم کرد.

اجلاس اقلیمی کاپ۲۶ از ۳۱ اکتوبر تا ۱۲ نوامبر در شهر گلاسگو اسکاتلند برگزار خواهد شد.

این بزرگترین کنفرانس تغییر اقلیم از زمان گفتگوهای مهم پاریس در سال ۲۰۱۵ است. در این کنفرانس از حدود ۲۰۰ کشور خواسته می شود طرح های خود را برای کاهش گازهای گلخانه ای که باعث گرمایش می شوند اعلام کنند.

خانم تونبرگ که اخیرا یک رشته کانسرت ها را در کشورهای مختلف برای برجسته کردن تغییر اقلیم به نام “کلایمت لایو” راه اندازی کرد، تایید کرد که در کاپ۲۶ شرکت خواهد کرد. او گفت پیامش به رهبران جهان این است که «صداقت داشته باشید».

او به ربکا مورل خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: «در مورد اینکه چه می خواهید بکنید صداقت داشته باشید، در مورد اینکه چطور کاری نکرده اید، هنوز چطور برای ما کاری نمی کنید صداقت داشته باشید… در عوض سعی کنید راه حل هایی پیدا کنید، راه حل های واقعی که به نتیجه برسد، که به تغییرات قابل توجه منجر شود، تغییرات بنیادی».

«به نظر من موفقیت این است که مردم بالاخره اضطراری بودن وضعیت را تشخیص دهند. تشخیص دهند که با یک بحران وجودی روبرو هستیم و به تغییرات بزرگ نیاز داریم و نیاز داریم سیستم را زیر و رو کنیم، چون در آن صورت است که تغییر ممکن می شود».

نکات مهم درباره اجلاس اقلیمی کاپ۲۶

  • تغییر اقلیم یکی از عاجل ترین مسایل جهان است. اگر قرار است جلو افزایش بیشتر دما گرفته شود دولت ها باید قول کاهش شدیدتر گازهای گلخانه ای را بدهند.
  • در اجلاس گلاسگو امکان تغییر وجود دارد. باید منتظر قول های بزرگترین آلوده کنندگان در جهان مثل آمریکا و چین بود و اینکه آیا کشورهای فقیرتر از کمک لازم برخوردار می شوند یا نه.
  • زندگی همه ما تغییر خواهد کرد. تصمیم هایی که در این اجلاس گرفته می شود می تواند بر کار ما، چگونگی گرم کردن خانه های ما، نوع غذاهایی که می خوریم و نوع سفر کردن ما اثر بگذارد.

خانم تونبرگ گفت که به نظر او طرح های بریتانیا برای مهار تصاعد گازهای گلخانه ای برای رسیدن به هدف کربن-خنثا تا ۲۰۵۰ کافی نیست و او بریتانیا را رهبر مقابله با تغییر اقلیم نمی داند.

او گفت: «متاسفانه امروز هیچ کشوری در به اصطلاح نیمه شمالی زمین (مقابله با تغییر اقلیم) را رهبری نمی کند… اما معنی اش این نیست که آنها نمی توانند به سرعت تصمیم بگیرند که وقت مقابله جدی رسیده است».

کاپ۲۶ با شرکت فعالان اقلیمی از سراسر جهان برگزار می شود.

کِوین اِمتای فعال عدالت اقلیمی از کنیا، به بی‌بی‌سی گفت: «امیدوارم که این کنفرانس اقلیمی یک کنفرانس فراگیر باشد، و در مذاکرات همه صداها شنیده شود. در این گفتگوها باید از حضور بومیان، مردمی که به حاشیه رانده شده اند، کسانی که در آسیب دیده ترین نواحی هستند استفاده کرد».

«خیلی مهم است که مردم از نیمه جنوبی زمین از زبان خودشان حرف بزنند، نه اینکه دیگران از بخش های دیگر جهان به نمایندگی از آنها حرف بزنند. چون این ما هستیم که تحت تاثیر تغییر اقلیم قرار گرفته ایم، برای همین مهم است که صدای مردم ما شنیده شود، اندیشه های ما شنیده شود».

خانم تونبرگ که از خانه اش در سویدن مصاحبه می کرد همچنین درباره نقش خود به عنوان یک فعال صحبت کرد.

«من خودم را سلبریتی اقلیمی نمی دانم، من یک فعال اقلیمی هستم… باید شکرگزار باشم چون خیلی ها هستند که تریبون من را ندارند و کسی به حرف آنها گوش نمی کند، صدای آنها سرکوب و خاموش می شود».

«من در زندگی خصوصی ام اصلا یک آدم دیگر هستم. فکر نمی کنم اگر کسی مرا در زندگی خانه می دید، می شناخت. توی خانه خیلی جدی نیستم. در رسانه ها خیلی عصبانی به نظر می رسم اما در چهاردیواری خانه مسخره بازی درمی آورم».

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email