وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید کشورش “طالبان” را به تشکیل دولت فراگیر هم به لحاظ قومی و هم بر اساس اصل سیاسی تشویق می‌کند.

به گزارش آریاتودی به نقل از اسپوتنیک؛ سرگی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه تاکید می کند که مسکو از گروه طالبان می خواهد تا یک دولت فراگیر از هر لحاظ  در افغانستان تشکیل دهد.

وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه نشست باشگاه والدای گفت: «ما آنها (طالبان) را تشویق می کنیم تا تعهدات خود هنگام به قدرت رسیدن، از جمله ایجاد دولت فراگیر راعملی کنند. دولت جدید در افغانستان دولت نه تنها به لحاظ قومی، بلکه بر اساس اعتقادات سیاسی استوار باشد و نمایندگی از تمام احزاب و طیف وسیع اعتقادات در کشور کند».

وزارت خارجه روسیه امروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در رایزنی‌های روز چهارشنبه (28 میزان/مهر – 20 اکتوبر) “ترکیب مسکو” دورنمای وضعیت نظامی و سیاسی و شکل گیری دولتی فراگیر در افغانستان و تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از بحران انسانی در این کشور بررسی می‌شود.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه  گفته می شود که شرکت کنندگان در رایزنی‌های “فرمت مسکو” برای بررسی اوضاع افغانستان که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود، روند اوضاع کنونی و دورنمای وضعیت نظامی و سیاسی و شکل گیری یک دولت فراگیر در افغانستان را بررسی کرده و همچنین در خصوص تلاش‌های جامعه بین الملل برای جلوگیری از بحران انسانی در این کشور تبادل نظر خواهند کرد.

در این بیانیه یادآوری شده است که در این رویداد بین المللی قرار است نمایندگان 10 کشور منطقه و همچنین یک هیات بلندپایه از سوی گروه طالبان، بعنوان نماینده افغانستان حضور داشته باشند. در این رایزنی‌ها، “سرگی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه برای حاضرین سخنرانی خواهد کرد و در پایان این نشست نیز بیانیه‌ای مشترک به تصویب خواهد رسید.

ترکیب مذاکرات مسکو در سال 2017 به منظور کمک به حل و فصل اوضاع در افغانستان و بر اساس مکانیزم رایزنی‌های شش جانبه، بین نمایندگان ویژه کشورهای روسیه، چین، هند، ایران، پاکستان و افغانستان بوجود آمد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email