رافایل گروسی، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه (27 میزان/مهر – 19 اکتوبر) از این که هنوز نتوانسته مطابق آنچه در توافق ۱۲ سپتمبر با تهران پیش‌بینی شده بود با مقامات سیاسی ارشد ایران ملاقات کند، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ او که در واشنگتن صحبت می‌کرد، به خبرنگاران گفت: «بر اساس توافقات بین دو طرف، قرار بود که من برای گفتگوهای سیاسی [با مقامات ایران] دوباره به تهران برگردم چراکه بحث‌های قبلی من کاملا فنی بود. اما برگزاری این نشست سطح بالا هنوز ممکن نشده است و امیدوارم به زودی عملی شود».

آقای گروسی افزود که نمی‌داند قرار است با کدام مقامات ارشد ایرانی ملاقات کند و گفت: «تصمیم گیری با آنها است. نمی‌دانم ممکن است رییس جمهور یا وزیر خارجه باشد».

او همچنین ابراز تاسف کرد که برخلاف توافق ۱۲ سپتمبر، هنوز دسترسی بازرسان سازمان ملل به تاسیسات تولید سانتریفیوژ «تسا» واقع در کرج ممکن نشده است.

وی گفت: «ما مشکل داریم؛ زیرا دوربین‌های آنجا تحت تاثیر یک عملیات خرابکاری قرار گرفته‌اند. روشن است که اتفاقی افتاده و به دوربین‌های ما آسیب وارد شده است».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌خواهد دوربین‌های این مرکز را عوض کند؛ اما تهران تاکنون با این کار موافقت نکرده است.

تلاش‌های بازرسان این آژانس برای دسترسی به مراکز هسته‌ای ایران مطابق با توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی در حالی ادامه دارد که کمتر از یک هفته پیش از این در ۱۴ اکتوبر نیز انریکه مورا، فرستاده اتحادیه اروپا و مسوول هماهنگی مذاکرات هسته‌ای وین به تهران سفر و با علی باقری، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران دیدار کرد.

به گفته پیتر سانتو، سخنگوی کمیته روابط خارجی اتحادیه اروپا هدف ازاین سفر «یادآوری فوریت از سرگیری مذاکرات هسته‌ای» به ایران بود.

او پیش از انجام این سفر، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «شروع مذاکرات از جایی که در جون گذشته متوقف شد، برای ادامه کار دیپلوماتیک بسیار مهم است».

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email