زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا در امور افغانستان استعفا کرد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه دولت امریکا در مذاکرات صلح افغانستان از سمت خود کناره گیری کرده است.

آقای خلیل‌زاد در حالی از نمایندگی ایالات متحده امریکا کنار می‌رود که نیروهای نظامی این کشور کمتر از دو ماه پیش در شرایطی پر هرج و مرج و مرگ‌بار این کشور را ترک کردند.

آقای خلیلزاد در ماه‌های گذشته هدایت گفت‌وگوهای دیپلوماتیک امریکا طالبان را برعهده داشت. این مذاکرات به امضای توافق صلح منجر شد؛ اما با خروج نیروهای نظامی امریکا، جنگجویان طالبان به پیشروی نظامی در افغانستان ادامه دادند و کابل را تسخیر کردند.

آقای خلیلزاد در تازه‌ترین گفت‌وگوها میان نمایندگان وزارت خارجه امریکا با هیات بلندپایه طالبان در قطر حضور نداشته است.

بنا بر اعلام وزارت امور خارجه امریکا، توماس وست، معاون آقای خلیلزاد جانشین او به عنوان فرستاده ویژه امریکا در امور افغانستان شده است.

توماس وست قایم مقام آقای خلیل‌زاد که سیاست‌های دولت بایدن را برای خروج از افغانستان هدایت کرده و چندین ماه از نزدیک با زلمی خلیل‌زاد همکاری داشته جانشین او در این مقام خواهد شد.

وزارت خارجه امریکا تایید کرده است که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در افغانستان از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

تونی بلینکن وزیر خارجه امریکا با تایید خبر استعفای آقای خلیل‌زاد به عنوان نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از “چندین دهه خدمت” او به مردم امریکا قدردانی کرده است.

زلمی خلیل‌زاد سیاستمدار افغان-امریکایی است که دونالد ترامپ او را در سال ۲۰۱۸ به عنوان نماینده دولتش در مذاکرات صلح افغانستان معرفی کرد و پس از پایان دولت ترامپ همچنان با دولت آقای بایدن نیز همکاری می‌کرد.

آقای خلیل‌‌‌زاد ۷۰ ساله که در مزارشریف متولد شده است در سال ۲۰۰۲ به دولت جورج بوش کمک کرد تا طالبان را از قدرت کنار بگذارد.

در ماه سپتمبر مقام‌های وزارت دفاع امریکا گفتند تسخیر کابل توسط طالبان را می‌توان به توافق صلح با این گروه ارتباط داد.

در ۳۱ اگوست ۲۰۲۱، ۲۰ سال بعد از آن که امریکا طالبان را از قدرت ساقط کرد، جو بایدن به توافق صلحی که دونالد ترامپ با طالبان امضا کرده بود متعهد ماند و نیروهای این کشور را از افغانستان خارج کرد.

با این همه؛ زلمی خلیل زاد به ویژه بر سر تعامل با طالبان و تحولات اخیر افغانستان، چهره محبوبی در بین مردم افغانستان نبوده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email