کالین پاول، وزیر پیشین امور خارجه ایالات متحده امریکا در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش در ۸۴ سالگی و بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ گذشت.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ خانواده وی با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتمای، با اعلام این خبر تاکید کرد آقای پاول دو دوز واکسین کووید را تزریق کرده؛ اما به دلیل ابتلا به نوعی سرطان خون دچار تضعیف سیستم ایمنی بدن شده بود.

شاید شناخته‌شده‌ترین تصویر جهان از کالین پاول، زمانی است که وی در پنجم فبروری سال ۲۰۰۳ در شورای امنیت سازمان ملل متحد با نشان دادن یک فلش مموری به دروغ گفت اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد عراق ذخایر تسلیحات کشتار جمعی دارد. سخنرانی آقای پاول سنگ بنای حمله ایالات متحده امریکا و معدود همپیمانانش به عراق و سرنگونی رژیم صدام حسین در ماه مارچ همان سال بود.

کالین پاول بعدها پذیرفت که آن سخنرانی معروف «لکه‌ سیاهی بر خوشنامی» وی بوده است و گفت: «این یک لکه سیاه است چرا که من کسی بودم که آن سخنرانی را به نام ایالات متحده در برابر جهانیان انجام دادم و این ماجرا همواره در کارنامه حرفه‌ای من باقی خواهد ماند».

کالین پاول، متولد ۵ آپریل ۱۹۳۷ در محله هارلم نیویارک، نخستین امریکایی افریقایی‌تبار بود که به مقام رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده امریکا رسید. وی در سال ۱۹۵۸ خدمت خود در ارتش امریکا را در پایگاهی نظامی در آلمان آغاز کرد و سپس به ویتنام اعزام شد. وی در دوران کوتاه مدت ریاست جمهوری جان اف کندی، مشاور نظامی وی در جنگ ویتنام بود.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email