ژنرال محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران برای یک سفر چهار روزه و دیدار با مقام های روسیه، وارد مسکو شده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ این دیدار چند روز پیش از ملاقات ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و نفتالی بنت، نخست وزیر اسراییل که قرار است اواخر هفته جاری در شهر سوچی با هم ملاقات کنند، انجام می‌شود.

محور اصلی این دیدار مذاکره درباره ایران و برنامه هسته‌ای این کشور عنوان شده است.

آقای باقری در ابتدای سفر خود گفته است که “ما قراردادهای خرید تسلیحاتی بعد از خاتمه تحریم تسلیحاتی را با روسیه داریم که در این سفر در همه این موارد با طرف روسی صحبت خواهیم کرد” و “موضوع افغانستان از جمله موضوعاتی است که در این سفر به طور خاص مورد مشورت دو طرف قرار خواهد گرفت”.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به تازگی گفته است که “تجمع آشکار گروه‌های افراطی و تروریستی” در نزدیکی مرزهای کشورهای آسیای میانه از جمله داعش، جنبش اسلامی ازبیکستان، جماعت انصارالله، القاعده و گروه‌های دیگر وجود دارد.

ایران و روسیه در هفته‌های اخیر درباره مسایل افغانستان با هم به طور پیوسته تبادل نظر کرده‌اند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران تاکید کرده است: «این سفر در مقطع آغاز دولت سیزدهم صورت می‌گیرد و دولت ابراهیم رییسی هم نگاه خاصی به حوزه شرق و کشورهای آسیایی دارند».

آقای باقری گفته است: «ما در همکاری‌های نظامی دوجانبه در حوزه‌های آموزش، مسابقات نظامی، تبادل تجربیات و همچنین ادامه همکاری‌ها در مسیر امنیت کامل کشور سوریه و همچنین در صنایع دفاعی با روسیه همکاری‌هایی داشته و داریم».

تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران نزدیک به یک سال است که پایان گرفته است. ایران امیدوار بود با رفع این تحریم بتواند برخی خریدهای نظامی را از چین و روسیه انجام دهد.

روسیه از شرکای توافق هسته ای برجام است؛ اما شرکت های روسی پس از خروج امریکا از این توافق، تحریم های ایالات متحده را به اجرا گذاشته اند.

دیدار آقای باقری از روسیه، به دعوت وزیر دفاع این کشور صورت گرفته است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح در ایران هفته گذشته و پیش از سفر به مسکو، دیداری چهار روزه از پاکستان داشت.

آقای باقری در پایان سفر به پاکستان از تصمیم مشترک با با این کشور برای افزایش همکاری های اطلاعاتی با هدف مقابله با تروریسم و موافقت برای برگزاری رزمایش مشترک دریایی خبر داده بود.

آقای باقری در سفر به پاکستان با مقام های سیاسی و نظامی این کشور ملاقات کرد. وی در پایان این سفر برای بازدید از ناوگان نیروی دریایی پاکستان به بندر کراچی رفته بود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email