ایران به مقام‌های اروپایی گفته است برای بازگشت به مذاکرات وین آمادگی ندارد، اما می‌خواهد درباره متنی که قرار است در دستور کار مذاکرات هسته‌ای باشد، در بروکسل مذاکره کند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ مذاکرات بروکسل که ظرف چند هفته آینده برگزار خواهد شد، بین ایران و اتحادیه اروپا خواهد بود و نتیجه سفر روز پنج‌شنبه انریکه مورا، از دیپلمات‌های این اتحادیه به تهران است.

جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر خود به واشنگتن به خبرنگاران گفته است مذاکرات در بروکسل را چندان ضروری نمی‌بیندو ایران برای آماده شدن جهت مذاکرات وین وقت کافی داشته است.

آقای بورل روز پنجشنبه با وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن دیدار کرده بود به خبرنگاران گفته است علیرغم این موضوع باید “صبوری کند” چرا که شکست مذاکرات را گزینه‌ مناسبی نمی‌داند.

به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ایران خواستار گفتگو با کشورهای اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای عضو در توافق برجام است اما او از فهرست این کشور‌ها و یا زمان برگزاری مذاکرات بروکسل اطلاعی ندارد.

مذاکرات وین با هدف احیای برجام برگزار می‌شود و چنین متنی باید چارچوبی برای توافقی جدید میان ایران و امضاکنندگان برجام باشد. چرا که ایران از زمان خروج آمریکا از برجام بر ابعاد فعالیت‌های هسته‌ای افزوده و در عین حال با تحریم‌های بیشتری در مقایسه با قبل از برجام نیز روبه‌رو شده است.

در مذاکرات وین، ایران به شکل مستقیم با بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، و به شکل غیرمستقیم با آمریکا مذاکره می‌کند.

در جریان شش دور مذاکرات احیای برجام در وین، طرفین بر سر یک متن به توافق رسیدند. اما در نهایت، ایران از امضای متنی که عباس عراقچی با خود به تهران برد، خودداری کرد.

آقای عراقچی در آن زمان مسئول مذاکرات هسته‌ای بود و متن نهایی، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به دست آمده بود.

از آن زمان ایران دیگر در مذاکرت وین شرکت نکرد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email